Istina je prava novost.

„S Kristovim križem“

Katoličko društvo „Ivan Antunović“ iz Subotice objavilo je knjižicu „S Kristovim križem“ koja sadrži meditacije za pobožnost križnoga puta dr. Marinka Stantića.

Da molitva križnoga puta, ta dugostoljetna korizmena pobožnost koju Crkva prepoznaje kao veliku pomoć vjerniku u korizmi, nije samo razmatranje jedne za drugom postaje, nego i Isusov odgovor na smisao patnje, pokazuje knjižica koju je početkom ovogodišnje korizme pripremio dr. Stantić. Današnji župnik u župi Marije Majke Crkve u Subotici predlaže moliteljima križnoga puta da zastanu kod svake od četrnaest postaja i osluhnu jecaj Boga ispod križa namijenjen pojedinim pojavnim oblicima ljudske patnje.

Isus u ovom križnom putu, iako trpi snažnu fizičku bol, razgovara s moliteljem, nesebično ulazeći u njegovu životnu situaciju i intervenirajući božanskom utjehom. Suvremene patnje modernoga osamljenoga čovjeka, obiteljske i osobne Isus ne samo da promatra i razumije nego i utapa u krv koja teče iz njegovih rana. Krivo osuđeni i klevetani, siromašni i odbačeni, neodlučni i oni koji lako odustaju, bračni parovi koji razmišljaju prekinuti zajedništvo, roditelji čija su djeca skrenula s ispravne životne staze i oni čija su djeca daleko, u tuđini, oni koji trpe alkoholičare, oholi, ali i oni nesebični koji se daju za drugog, kreditni dužnici, samohrane majke, cinici i beznadni, oni koji nemaju svoj stav i oni koji su izgubili dragog člana obitelji. Svima se njima (nama) Isus obraća i ove korizme. Prateći ga u Stantićevom predlošku križnog puta, vjernicima se pruža jednostavna prilika za razbistravanje mutnih dijelova svojega vjerničkog životnog puta.

“Ovaj križni put namijenjen je odraslima. Moleći ga, vjernik može doživjeti kako mu Isus govori. Upravo je u tome ispravna pobožnost križnoga puta, jer čitatelj može osjetiti da Isus nije nezainteresiran za njega, da nije hladan prema njegovim vlastitim patnjama”, kaže dr. Stantić.

Stantićeva knjižica „S Kristovim križem“ sadrži uvodnu molitvu, četrnaest razmatranja postaja križnoga puta, završnu molitvu i kratak životopis autora. Tehničko uređivanje potpisao je Petar Gaković a lekturu Mirjana Crnković.