Budi dio naše mreže
Izbornik

SAD: Mirotvorce se marginalizira, Vlada ne želi dijalog sa Crkvama

Baltimore

One koji zastupaju mirno rješenje sukoba i protiv su napada na Irak optužuje se da nemaju suosjećanja za patnje obitelji koje su izgubile svoje najbliže u terorističkome napadu na New York

Baltimore, (IKA/CNS) – U doba kad se SAD priprema za rat s Irakom, glasila prikazuju mirotvorne pokrete kao naivce koji ne mogu shvatiti stvarnost života u nesigurnome svijetu, rekao je za američku katoličku novinsku agenciju profesor na katoličkome Sveučilištu Notre Dame George Lopez. Svi oni koji zagovaraju mir marginalizirani su u glasilima i javnosti nakon 11. rujna, a pozornost se daje pojedincima i ustanovama koje zastupaju agresivne metode rješavanja svjetskih sukoba, upozorio je Lopez, ravnatelj Instituta za međunarodnu politiku Sveučilišta. One koji zastupaju mirno rješenje sukoba i protiv su napada na Irak optužuje se da nemaju suosjećanja za patnje obitelji koje su izgubile svoje najbliže u terorističkome napadu na New York. Legitimno je pravo SAD-a znati ima li Irak ili razvija li oružje za masovno uništenje, ističe Lopez, no to se pravo ne smije shvatiti kao pravo SAD-a da svrgava neku vladu ili napadne neku zemlju. Jezik koji američka vlada koristi opisujući iračkoga predsjednika identičan je onome kojim je opisivan libijski predsjednik Moammar Gadhafi ranih 80-tih. “Danas više nitko ne spominje kako je SAD imao jednak problem s Libijom prije dvadeset godina i tada smo bili na rubu rata, ali smo iz toga pronašli izlaz. Gadhafi je u međuvremenu poduzeo niz akcija koje pokazuju kako on nije povezan sa svjetskim terorizmom, tako da se Libija više ne nalazi na popisu State Departmenta kao teroristička zemlja”, istaknuo je Lopez. Crkve i posebno katoličke novine nisu dovoljno jasni u protivljenju napadu na Irak, a katolički zahtjevi protiv korištenja sile shvaćaju se u javnosti kao “unaprijed izgubljena bitka”, rekao je ravnatelj Instituta za međunarodnu politiku, upozoravajući kako se Crkva mora upustiti u ozbiljan dijalog s vlastima kako bi izrekla svoj stav prema ratu protiv Iraka. To će biti teško postići, ističe prof. Lopez, jer Vlada u Washingtonu ne želi razgovarati s kršćanskim Crkvama o Iraku. On smatra kako svi mirovni pokreti i zagovornici mirovnih rješenja moraju svoje stavove tumačiti tako da budu razumljivi i prihvatljivi “domaćicama iz predgrađa” kojima se obraćaju i američki mediji koji su za agresivan pristup.
U svojoj vanjskoj politici SAD koristi tehniku “Prljavog Harrya”, filmskog policajca koji krši pravila i zakone kako bi uhvatio kriminalce. Mnogi u SAD-u, ne samo Vlada, nego i domaćice koje idu nedjeljom u crkvu, smatraju kako u okrutnome svijetu netko mora kršiti pravila kako bi uništio “loše momke”.