Sela: U vrtiću slavljena misa na početku nove pedagoške godine
Foto: Sisačka biskupija // Misa na početku nove pedagoške godine u vrtiću u Selima
Sela (IKA)
Misa za djecu Dječjega vrtića svete Marije Magdalene za blagoslov u novoj pedagoškoj godini slavljena je u srijedu 28. rujna u privremenom bogoslužnom prostoru Župe sv. Marije Magdalene u Selima.
Misu je predslavio mladomisnik i upravitelj župe Komarevo vlč. Josip Bulat u zajedništvu s domaćim župnikom preč. Dragutinom Papićem.
Vlč. Bulat rekao je u propovijedi da biti Isusov učenik znači biti Isusov prijatelj i slijediti ga cijeloga života. Postavio je pitanje djeci kako će pokazati da su Isusovi učenici. Djeca su odgovarala: dobrotom, pomaganjem, molitvom, lijepim riječima. Dodao je da je slavlje mise najljepši dokaz da su Isusovi učenici i Isusovi prijatelji. Na kraju je ispripovjedio poučnu priču „Avantura Koka i Roka“, o dvojici prijatelja koje nisu mogle odvojiti ni poteškoće s kojima su se susreli. Zaključio je da je Isus najveći prijatelj koji voli te pozvao da ostanu s njim povezani u svim danima svoga života jer on daje vječni život.
Djeca predškolci predvodili su molitvu vjernika, moleći za papu, biskupe i svećenike, za bolesne, za obitelji i djecu, za odgojiteljice i za sve pokojne, a roditelji su se uključili u čitanje Božje riječi.
Na kraju mise ravnateljica s. Matea Faltak zahvalila je predslavitelju za prigodne riječi i svima na zajedništvu, te je sve pozvala na druženje i okrjepu na igralištu Dječjega vrtića.
U Dječjem vrtiću svete Marije Magdalene većina djece nastavila je svoj boravak nakon ljetnih praznika. Manji broj djece započeo je prilagodbu na novi prostor, igračke, odgojiteljice, prijatelje u skupini „Leptirići“ i skupini „Pčelice“ te na ostale sudionike odgojno-obrazovnog procesa u vrtiću. Dočekale su ih pripremljene sobe dnevnog boravka, uređene prema centrima aktivnosti. Posebnom pažnjom i individualnim pristupom nastojalo se svakom djetetu olakšati prve dane boravka u vrtiću.
Ovisno o dobi djeteta kod sve djece poticala se samostalnost u jelu i piću, pranju ruku, obavljanju fizioloških potreba i ostalih životno praktičnih aktivnosti. Djecu se ohrabrivalo i poticalo kako bi se mogli potpuno razvijati i suočavati sa životnim izazovima.
Osim bogate ponude različitih materijala, raznovrsnih aktivnosti i stvaranja ugodnog i toplog ozračja u vrtiću, djeca su i upoznata s jednostavnim pravilima i obavezama kojih se moraju pridržavati, a odnose se na čuvanje igračaka i zajedničko pospremanje sobe nakon igre, na međusobno pomaganje i zajedničku suradnju, na pristojno ponašanje, korištenje „čarobnih“ riječi i ostalo.
Da bi odgoj djeteta bio cjelovit, u katoličkom vrtiću posebno se njeguje duhovna dimenzija djeteta, kroz vjerske sadržaje, biblijske priče, molitve, igre i pjesme.