Singapur: Papa u poslovnom gradu gdje je „Crkva sol“
Foto: Vatican Media // "Jedinstvo - Nada", geslo Papina posjeta Singapuru
Singapur (IKA)
U župi Naše Gospe Kraljice mira u Singapuru župnik Timothy Yeo rekao je u srijedu 11. rujna 2024. kako se nada da će papa Franjo uspjeti otvoriti srca za mir jer svijet mnogo pati, izvijestio je Vatican News.
Župnik je istaknuo ulogu katolika u gradu-državi i vjerski pluralizam koji odgaja za prihvaćanje različitosti te poručio neka činjenica da se Papa suočio s tako zahtjevnim putovanjem bude primjer pružanja ruke onima koji su u potrebi.
Otac Timoty Yeo: Papa donosi veliku nadu
Otac Timothy Yeo živio je deset godina u Italiji, u Rimu i Macerati, a župnik je u crkvi Naše Gospe Kraljice Mira, izgrađenoj 1954. koja ove godine slavi sedamdesetu obljetnicu osnutka, a izražava marijansku pobožnost koja je među katolicima na tom otoku vrlo jaka.
„Papin je posjet povijesni i značajan događaj jer nam Papa dolazi donijeti poruku ohrabrenja i jedinstva. Katolička zajednica je manjina, čini ju oko 300 tisuća vjernika, uglavnom doseljenika koji su u Grad-državu došli radi posla, a raspoređeni su u 32 župe. U moju župu, primjerice, dolaze uglavnom Filipinci, Indonežani i dijelom Talijani koji dolaze svake nedjelje na misu. To su vjernici koji su dosta uključeni u pastoralni život župe“, rekao je.
Istaknuo je trud u njegovanju zajedništva i bratskog mira. „To je naše poslanje. S Udrugom sv. Vinka Paulskog zauzimamo se za pružanje pomoći ljudima u potrebi, surađujući i s osobama drugih vjera: budistima, taoistima i muslimanima. Papina prisutnost donosi veliku nadu. Njegov lik je vrlo važan za sve nas. Pogled na Isusa daje nam važan poticaj za naš duhovni rast“, – rekao je otac Timothy te istaknuo kako u kontekstu u kojem su bogatstvo i razvoj očaravajući, upravo tamo, usred biznisa, kockarnica i industrije, Crkva je sol.
Veliko uključivanje laika u pastoralni život
Talijansku je župnu zajednicu, zajedno sa župnikom, ustanovila vjernica laikinja Monica Fontanese. „Riječ je o prilično maloj stvarnosti, ali se s velikim intenzitetom osjeća dolazak Svetog Oca. Puno je entuzijazma. Ovdje su katolici pripremili brojne događaje i dočekat će ga najbolje moguće i iznimno su zahvalni s obzirom na napor koji rimski biskup, u svojoj dobi, ulaže kako bi došao ovamo. Doista se očekuje da Papa istakne koncepte tolerancije, međusobnoga poštovanja, integracije, kojima je krajnje odredište mir“, primijetila je.
„Singapur je mozaik kultura i vjera te je to za nas izvrstan primjer; nadamo se da će i Papin posjet imati utjecaja u tom smislu kako bismo i mi mogli otvoriti oči kad se vratimo u Italiju“, dodala je.
Kulturni i vjerski pluralizam, jedno je od snažnih obilježja Singapura, zemlje u koju je papa Franjo stigao u srijedu 11. rujna, i koja je posljednja postaja na njegovom 45. apostolskom putovanju u Aziju i Oceaniju. Nakon razdoblja japanske okupacije (1942.-1945.) tijekom kojega je Crkva trpjela teške progone, u poratnim ’50-im godinama katolička zajednica je oživjela, a Crkva je intenzivirala svoj rad na odgojnom, zdravstvenom i socijalnom području. S velikom se pažnjom i entuzijazmom pripremala za doček pape Franje, kako je posvjedočila dopisnica vatikanskih medija Delphine Allaire koja je razgovarala sa župnikom i nekoliko župljana iz župe Naše Gospe Kraljice mira.