Budi dio naše mreže
Izbornik

Skupština Katoličke udruga Veronikin rubac u Osijeku

Osijek (IKA)

Izvještajna godišnja skupština katoličke udruge za brigu o starijim i nemoćnim osobama Veronikin rubac održana je 24. veljače u dvorani Franjevačkog samostana sv. Križa u Osijeku.

Katolička udruga Veronikin rubac u Osijeku postoji 13 godina. „Sada imamo 65 članova volontera i stalno skrbimo za 132 starije, nemoćne, invalidne i bolesne osobe. Uključujući povremenu brigu tijekom 2019. godine ostvarili smo aktivnosti sa sveukupno dvjestotinjak korisnika. Pri osnivanju Udruge zacrtali smo zadaću djelatno živjeti svoje kršćanstvo i to smo ugradili u Statut, a djelatnošću ostvarujemo ciljeve i smisao postojanja Veronikinog rupca“, rekla je predsjednica Veronikinog rupca Marija Šešo. Izvješćujući o radu protekle godine Šešo je napomenula kako „vrijeme u kojemu živimo cijeni čovjeka po njegovom materijalnom doprinosu razvoju društva, no daleko veći problem današnjice je povećan broj onih koji u ukupnoj populaciji ne da ne pridonose, nego ubrzano troše na liječenje i održavanje normalnog funkcioniranja starijih i nemoćnih osoba, a poseban problem je što se s ovog područja, nakon ulaska u Europsku uniju, ubrzano iseljava radno sposobno stanovništvo, a stariji i bolesni postaju suvišni, sami i napušteni“. Osnovna želja ove katoličke udruge je pomoći zbrinuti osobe starije od 65 godina koje mogu uz pomoć volontera ostati u svojoj sredini, poznatom okruženju i zadržati samopoštovanje i vlastitu vrijednost. Tijekom 2019. godine „Veronikin rubac“ darovao je potrebitima 4259 volonterskih sati, no brojka bi bila i iznad 5.000 sati računaju li se neizravne aktivnosti vezane uz skrb, dobročinstva i predstavljanje rada Udruge kroz osobni intelektualni i socijalni angažman volontera u različitim segmentima.

Šešo je istaknula dobru suradnju udruge s Centrom za socijalnu skrb, s Crvenim križem Osijek, Caritasom, Isusovačkom klasičkom gimnazijom, Patronažnom službom, Rijekom ljubavi, HZZO-om Osijek, Volonterskim centrom te gradskim i županijskim Upravnim odjelima za zdravstvo i socijalnu skrb. Glas Slavonije u vodiču o udrugama objavljuje naše postojanje. „Kako bismo potaknuli mlade za interes prema usamljenima u svojoj bližoj okolici izradili smo graničnike s porukom Udruge ‘Poznaješ li nekoga osamljenoga u tvojoj blizini – učini dobro djelo, posjeti ga’. Njih smo namijenili mladim osobama koji se pripremaju na krizmu u župama. Tijekom 2019. dobili smo priznanje Udruge socijalnih radnika Hrvatske kojim dokazujemo prisutnost i prepoznatljivost našega rada i šire od područja djelovanja“, rekla je Šešo. Predsjednici Šešo je 2019. drugi put dodijeljena županijska Povelja humanosti, a ona je naposljetku izvješća podsjetila: „U srpnju 2017. Hrvatski sabor donio je Zakon o zaštiti nasilja u obitelji, u kojem se posebna zaštita predviđa za osobe od 65 godina naviše. Uz ostale oblike (ekonomsko, fizičko, psihičko i spolno) uvodi se i zanemarivanje osoba s invaliditetom ili osoba starije životne dobi koje dovodi do njene uznemirenosti, vrijeđa dostojanstvo i time još nanosi tjelesne ili društvene patnje. Naši članovi su informirani o obvezi prijave zlostavljanja po spoznaji o tome, a kazne koje odredi sud kreću se od deset tisuća ili 45 dana zatvora… U radu želimo pomoći svima u potrebi, a za to trebaju dodatni napori kroz pomlađivanje i edukaciju članova“.

Skupštinu je vodila Kanita Peroli ujedno zahvalivši brojnim sabranima te je zajedništvo otvoreno duhovnim poticajem i zahvalnom molitvom koju je predmolio gvardijan Franjevačkog samostana sv. Križa fra Ante Perković, zazivajući Božji blagoslov na volontere i korisnike Udruge. Predsjednica Šešo najavila je izbornu skupštinu u prosincu 2020. godine, a uz nju će aktivnosti do tada suvoditi tajnica Vera Szilner koja je izvijestila o financijskom stanju, troškovima i prihodima. Članstvo je posebice zahvalnim pljeskom pozdravilo darivatelje čiji je novac omogućio kupovinu potrošnog materijala i pomagala posuđenih korisnicima, a među darivateljima koji su dali osobni prinos su đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić, Marija Slabak i Jelica Klobučar, dok su prihodovno pomogli u kupovini opreme i Grad Osijek te Osječko-baranjska županija. O radu Nadzornog odbora izvijestila je Slavica Erk, Stegovnog suda Jaka Kordić, o izradi nove web stranice govorio je Slaven Marodt, dok je posebna pozornost posvećena planovima Udruge u 2020. koje je najavila Stana Košćak, ističući važnost stalnog učenja kroz edukacije važne za rad s korisnicima, a naglašena je i važnost suradnje s Isusovačkom klasičnom gimnazijom u Osijeku i drugima voljnim pomoći ponajprije u konkretnim djelima ostvarivanja socijalnoga nauka Crkve.

Najavljena je suradnja s drugim humanitarnim udrugama i organizacijama te širenje mreže socijalnih usluga u lokalnoj zajednici, dok se s Udrugom JA kao i TI planira u partnerskom odnosu provesti kakav budući projekt i razvijati socijalnu uključenost. „Želimo da nas suradnja dovede bliže našim stremljenjima prema otvaranju dnevnoga boravka za starije, nemoćne i bolesne članove obitelji. Važna je i suradnja s Povjerenstvom za zaštitu prava bolesnika i s mobilnim palijativnim timovima. Posebno ćemo brinuti o nastavku edukacije volontera za palijativnu skrb, i skrbiti za njegovanje kršćanske etike u svakodnevnoj komunikaciji te ublažavati sve veći problem usamljenosti“, najavila je Košćak u planu rada. Naposljetku okupljene je pozdravio suradnik Udruge Denis Ćosić, ravnatelj Gradskog društva Hrvatskog Crvenog križa Osijek, rekavši: „Tamo gdje nitko neće, vi idete. Ono što nitko neće, vi radite požrtvovno i s ljubavlju s ljudima koji su ‘teret’ društvu. Radite jako puno i na tome vam hvala“.

Ključne riječi:
Veronikin rubac