Budi dio naše mreže
Izbornik

Socijalni nauk Crkve - važan sadržaj permanentne formacije svećenika

Đakovo (IKA/BTU )

Susret svećenika Đakovačke i Srijemske biskupije zaređenih od 1995. do 2004.

Đakovo, (IKA/BTU) – “Socijalni nauk Crkve – inspiracija za novu evangelizaciju!” bila je središnja tema susreta za svećenike Đakovačke i Srijemske biskupije zaređene od 1995. do 2004., održanog u Biskupskom domu u Đakovu u ponedjeljak 15. studenoga. Susretu je nazočio 41 svećenik i đakovački i srijemski pomoćni biskup Đuro Hranić. Povjerenik za trajnu svećeničku izgradnju i duhovnik Bogoslovnoga sjemeništa u Đakovu mr. Bože Radoš u uvodnom govoru rekao je kako je socijalna tema sastavni dio formacije svećenika te kako socijalna osjetljivost treba biti primarna u izgrađivanju svećeništva.

Biskup Hranić upozorio je kako svećenicima prijeti trajna opasnost da u vrevi svakodnevice nemaju dovoljno vremena za sebe, za njegovanje temeljne relacije – relacije prema Bogu bez koje se ne može razumjeti svećeništvo i bez koje nema radosti u svećeničkom radu. Potkrijepio je to citirajući riječi sv. Karla Boromejskoga: “Jesi li prezbiter nemoj zbog toga zanemariti brigu o sebi…”. Biskup Hranić rekao je kako crkveni dokumenti ističu važnost trajne svećeničke izgradnje. Jedan od bitnih sadržaja permanentne formacije svećenika je i socijalni nauk Crkve.

“Riječ je o društvenom nauku Crkve koji nam pomaže da bolje shvaćamo i razumijemo društvenu stvarnost i da društvu pristupimo prikladnije. Društveni nauk Crkve bavi se temama kao što je opće dobro, solidarnost, supsidijarnost, odgovornost. To su temeljne vrednote na kojima počiva svaki oblik društvenoga života. Socijalnim naukom Crkve koji Crkva u svijetu promiče, pozvani smo donositi riječ Božju, pozvani smo ga promicati”, rekao je biskup Hranić. Istaknuo je kako je socijalni nauk Crkve sadržaj s kojim svećenici mogu ući u dijalog sa svijetom. Nameće se kao potreba naviještanja Crkve.

“Društveni nauk Crkve nije nešto čime smo pozvani ići prema drugima, već je on prije svega, nadahnuće i za nas same, za naš unutar crkveni život. Bez solidarnosti, odgovornosti, supsidijarnosti i drugih vrednota nema zdravih crkvenih odnosa. Zbog toga je Crkva sama pozvana osvajati i nadahnjivati se vrednotama socijalnoga nauka Crkve i s druge strane te vrednote moraju sići do nas samih i trebaju nas prožeti kako bismo mogli biti plodni kao pastoralni djelatnici i odgovoriti potrebama i surađivati s drugima”, rekao je biskup Hranić.

Prvo predavanje o suvremenom društvu – dinamičnom razvoju i glavnim obilježjima suvremenih europskih društava održao je pročelnik Centra za promicanje socijalnoga nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije mr. Gordan Črpić. Četiri su procesa u svijetu o kojima je, između ostaloga, govorio mr. Črpić. To su proces modernizacije, sekularizacije, globalizacije i individualizacije. Izložio je i zahtjeve demokracije – aktivni građani, odgovornost, povjerenje, sociokulturni kapital i sustav vrijednosti, dok su za razumijevanje današnjega života vrlo važni mediji i obitelj.

“Socijalni nauk Crkve kao inspiracija za novu evangelizaciju” bila je tema drugoga predavanja mr. Črpića, koji je rekao kako socijalni nauk Crkve i evanđelje povezuje eshatološka besjeda koja kaže kako se ne spašavaju oni koji su dobri, pravovjerni, pripadnici ovoga ili onoga naroda, pokreta, već oni koji će ga moći prepoznati u potrebnima, oni koji su socijalno osjetljivi. Govoreći o tome po čemu je socijalni nauk Crkve instrument evangelizacije, mr. Črpić je rekao kako je kršćanstvo, prije svega, egzistencijalni projekt – način življenja za koji se vjeruje da ga vrijedi živjeti.

Socijalni nauk Crkve suvremenog čovjeka radikalno suočava s porukom evanđelja. Radikalno – nije riječ o pričanju o evanđelju, već o susretu s evanđeljem života u svakodnevnom životu. U svom predavanju mr. Črpić je iznio i neke teme i načela socijalnoga nauka Crkve, a to su dostojanstvo ljudske osobe, solidarnost, supsidijarnost, opće dobro, preferencijalna opcija za siromašne, pravednost, pravedna plaća, kompetentnost, ekologija, ljudska prava, mir, socijalna pravednost i rad nedjeljom.