Solin: Izložba »Sakralna tematika Joze Kljakovića - Uskrs«
Izložba »Sakralna tematika Joze Kljakovića - Uskrs«
Solin (IKA)
Svečanim otvorenjem izložbe »Sakralna tematika Joze Kljakovića - Uskrs« te predstavljanjem šestoga naslova u nizu Biblioteke »Jozo Kljaković« u četvrtak 28. travnja u solinskoj Galeriji »Zvonimir« još jednom je odana počast solinskomu velikanu, umjetniku, slikaru i piscu Jozi Kljakoviću.
Novim naslovom i priređenom izložbom obilježeno je i deset godina od pokretanja biblioteke kojoj je prvotni cilj revitalizacija njegova lika i djela.
Godine 2012. Javna ustanova u kulturi »Zvonimir« Solin u suradnji s prof. dr. sc. don Josipom Dukićem u namjeri objavljivanja niza knjiga s tekstovima Joze Kljakovića pokrenula je istoimenu Biblioteku u sklopu nakladničke djelatnosti Ustanove.
Premda su brojni tekstovi o Kljakoviću svoje mjesto nalazili na stranicama mjesečnika Solinska kronika, koji bilježi povijest solinske svakodnevice od 1994., kao i znanstvenoga časopisa za solinske teme »Tusculum«, prvotni cilj same biblioteke bila je revitalizacija lika i djela Joze Kljakovića u rodnomu Solinu, a upravo preko njegovih dosad ili neobjavljenih ili objavljenih, ali javnosti gotovo u potpunosti nepoznatih tekstova.
Zvonimirova djelatnost od samih početaka bila je usmjerena prema Kljakoviću kao jednomu od istinskih solinskih velikana. Tako je upravo u Galeriji »Zvonimir« još 1996. održana prva izložba Kljakovićevih djela u samostalnoj Hrvatskoj te je uz kontinuirana gostovanja njegovih slika na tematskim izložbama u Solinu i o Solinu Kljaković upravo 2012. izložbom njegovih nepoznatih i novopronađenih djela u Solinu dobio »novi život«.
»Libar moga života« objavljena 2012. prva je knjiga iz Biblioteke »Jozo Kljaković« nakon koje slijede »Dalmatinske teme« objavljena godine 2013., »Čovjek bez maske« iz godine 2014., četvrta knjiga u nizu nosi naslov »Političke teme i tekstovi«, a peta objavljena 2018. »Perturbatori javnoga poretka«.
Najnoviji, ovogodišnji prilog biblioteci Kljaković nosi naslov »Jozo Kljaković u tekstovima drugih autora 1«, a priredili su je prof. dr. sc. don Josip Dukić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu i Mario Matijević iz Javne ustanove u kulturi »Zvonimir« Solin.
Za razliku od prethodnih knjiga, u ovoj su skupljeni tekstovi drugih autora koji govore o životu i radu Joze Kljakovića. Riječ je o devetnaest članaka poznatih osoba, koje su na razne načine bile s njim povezane. To su: Josip Bašić, Antun Bonifačić, Pavao Butorac, Stjepan Gaži, Stjepan Lacković, Ivan Lendić, Ivan Meštrović, Franjo Nevistić, Vjekoslav Paver, Bogdan Radica, Ivo Šrepel i Viktor Vida.
Tekstovi pisca Kljakovića snažno su određeni kršćanskim egzistencijalizmom i personalizmom, filozofskim usmjerenjima i tokovima tipičnima za postratno europsko humanističko društvo. Kljaković se doista svojom političkom filozofijom na tragu kršćanskih egzistencijalista građanskomu individualističkomu društvu te totalitarnim kolektivističkim društvima (fašizmu, nacizmu i komunizmu) suprotstavlja personalističkim, komunitarnim i pluralističkim društvom. Društvom koje je duboko nadahnuto kršćanskim poimanjem osobe, zajedništva i solidarnosti.
U konačnici govoreći desetogodišnja nakladnička djelatnost biblioteke Jozo Kljaković u punom je smislu prikazala slikara, scenografa, pisca Kljakovića koji je za čitava života bio i ostao u umjetničkom, leksičkom, filozofsko-teološkom i političkom smislu uvjereni i nepokolebljivi humanist. Izložba pak »Sakralna tematika Joze Kljakovića-Uskrs« rezultat je dugogodišnje suradnje solinskoga »Zvonimira« i Memorijalne zbirke Jozo Kljaković iz Zagreba, a za njezino priređivanje su zaslužni Lidija Fištrek, voditeljica Zbirke i Mario Matijević iz Solinskoga »Zvonimira«.
Sedam Kljakovićevih crteža iz fundusa zagrebačke Memorijalne zbirke najizvrsniji su primjer umjetnikova stvaralaštva duboko obilježenoga i prožetoga sakralnom tematikom, a sama realizacija izložbe u vazmenomu vremenu dodatni je izraz simboličnoga govora Kljakovićeva stvaralaštva. Crteži koji uprizoruju scene iz Kristova javnoga djelovanja, od propovijedanja i Posljednje večere, preko Razapinjanja, Skidanja s križa, Mrtvoga Krista na odru do dvaju crteža Kristova uskrsnuća na najizvrsniji su način u slikarevu rodnomu Solinu »progovorili« o pečatu kršćanskoga Uskrsa u temeljima lokalne i nacionalne kulture.