„Stipanja“ proslavljena u Kompolju
Foto: Katarina Kranjčević // „Stipanja“ proslavljena u Kompolju
Kompolje (IKA)
Župa sv. Stjepana prvomučenika u Kompolju svečano je u ponedjeljak 26. prosinca proslavila blagdan svoga zaštitnika – Stipanju. Misno slavlje predvodio je bivši kompoljski župnik don Anđelko Kaćunko, župni vikar u Otočcu.
Don Anđelko je misu predslavio u zajedništvu s privremenim upraviteljem župe vlč. Antom Luketićem i nekadašnjim dugogodišnjim župnikom vlč. Milom Rajkovićem. U propovijedi je, na temelju Isusovih riječi iz misnoga evanđeoskog ulomka „svi će vas zamrziti zbog imena moga“ (Mt 10,17-22), don Anđelko najprije istaknuo da Isus otvoreno govori svojim učenicima što ih čeka. „Ne služi se diplomacijom i ne daje lažna obećanja poput današnjih političara, nego apostolima posvješćuje da vjernost Evanđelju izaziva mržnju onih koji ne podnose Isusa Krista, a te se riječi odnose i na današnje kršćane“, rekao je propovjednik te dodao da je Isus dodao još nešto vrlo važno: „Tko ustraje do svršetka, bit će spašen!“
Dakle, nastavio je don Anđelko, to znači i zvuči jednako kao Isusovo ohrabrenje: „Ne bojte se!“ i „Hrabri budite – ja sam pobijedio svijet!“ (Iv 16,33). Iz tih su riječi Kristovi učenici uvijek crpli snagu, naglasio je propovjednik, pa „zato ni smrt mučenikâ nije kršćane poticala na strah i žalost, nego na duhovni polet koji je podizao uvijek nove kršćane. Formula-recept za ‘umnožavanje broja’ i za jačanje u vjeri glasila je: ‘Krv mučenika, sjeme novih kršćana!’ Zato su oni vjerovali da dan mučeništva nije kraj svega, nego ‘prijelaz’ prema besmrtnosti. To je dan konačnog rođenja, na latinskom ‘dies natalis’ – rođendan (za nebo)! Tako se može shvatiti koja je veza između dana rođenja Kristova i ‘dana rođenja’ Sv. Stjepana te zašto je Prvomučenikov blagdan odmah po Božiću“, pojasnio je vlč. Kaćunko.
„Da se Krist nije rodio na zemlji, ljudi se ne bi mogli roditi za nebo, a budući da se ‘Isus porodi u blaženi čas’ i mi možemo biti ‘nanovo rođeni’! Stjepan je prvi đakon i prvi branitelj kršćanstva, ali on je ujedno i prvi mučenik Crkve – Kristove zajednice nakon njegova uskrsnuća. Zato se slavi odmah dan poslije Božića, jer je prvi svjesno krvlju posvjedočio vjernost Isusu Kristu“, naglasio je don Anđelko te na kraju istaknuo dvije temeljne odlike Sv. Stjepana – hrabrost u svjedočenju vjernosti Kristu i opraštanje svojim neprijateljima – kao presudne za kršćanstvo u suvremenim okolnostima.
Što je Stjepanu bio izvor snage za takvo svjedočenje i gdje će ju naći današnji kršćani, upitao je propovjednik te kao odgovor naveo riječi pape Benedikta da patnja preoblikovana u radost snagom nade proizlazi iz vjere, jer kršćanski mučenik, poput Krista i po zajedništvu s Njime „prima u svojoj nutrini križ i smrt te ih pretvara u čin ljubavi. Ono što naizvan izgleda kao brutalno nasilje, iznutra postaje čin ljubavi koja se u potpunosti daruje. Nasilje se tako pretvara u ljubav, a tako i smrt u život“ (Koeln, 20. 8. 2005.).
Kršćanski mučenici i u 21. stoljeću – jer Božić je i danas zabranjen u Kini, Indiji i Nigeriji – ostvaruju pobjedu ljubavi nad mržnjom i smrću samo vjerom u Isusa Krista, istaknuo je vlč. Kaćunko. Propovijed je zaključio pozivom na molitvu za sve koji trpe poradi vjernosti Kristu i njegovoj Crkvi, kao i za sve nas da po zagovoru Stjepan prvomučenika i Blažene Djevice Marije, Kraljice mučenika, budemo vjerodostojni svjedoci Evanđelja, što je zapravo jedino istinsko svjedočenje otajstva Božića.
Na kraju mise, koju je pjevanjem animirao zbor susjedne župe Švica s Hanom Marinić za orguljama, vlč. Luketić je zahvalio predvoditelju na upućenim riječima, kao i vlč. Rajkoviću na sudjelovanju u misnom slavlju. Župljanima je prenio pozdrave i božićnu čestitku odsutnoga župnika fra Jure Marčinkovića i pozvao ih na misu zahvalnicu na kraju kalendarske godine. Inače, u Župi Kompolje slavi se i „letnja Stipanja”, tj. kolovoška proslava svetkovine Župe koja jedina u Gospićko-senjskoj biskupiji za župnoga zaštitnika ima sv. Stjepana prvomučenika.