Istina je prava novost.

Stručni skup za vjeroučitelje Dubrovačke biskupije

Stručni skup za vjeroučitelje Dubrovačke biskupije o temi „Isusove prispodobe kao model poučavanja" održan je u subotu 29. veljače bivšem samostanu sv. Klare u Dubrovniku. 

Predavanje „Parabole – argumentativno-dijaloški fiktivni govor. Izazov za vjeru, a ne njezino tumačenje” održao je profesor na splitskom Katoličkom bogoslovnom fakultetu dr. don Marinko Vidović. Predavač je istaknuo da pravih parabola u evanđeljima ima samo od 5 do 8, dok su ostalo usporedbe, alegorije, itd. Parabole su zapravo govornički nastup, te slikovit način govora, odnosno izmišljeni govor koji svoj cilj ima u realnosti. Parabolom se oblizanim putem dolazi do cilja, njome se izaziva vjernička reakcija nakon koje se slušatelja vraća u stvaran život, a u njima se pripovijedanjem pomiče s fikcije na realno.

Predavač je naglasio da u parabolama svaki detalj ima svoj smisao, te ako se neki od njih izostavi, parabola gubi svoj smisao. Uspoređujući evanđeliste i parabole koje pronalazimo u evanđeljima, istaknuo je evanđelistu Luku, nazvavši ga „majstorom parabola”. Primijetio je i da se često parabole pogrešno tumače, jednako kao i sama evanđelja, kazavši da uvijek u Bibliji treba primjenjivati načelo: cjelina tumači dio, a ne dio obrnuto. Zaključio je da snaga parabole nije u njezinom značenju, nego vjerničkom učinku koji proizvodi kod onoga tko parabolu čita ili sluša. Predavač je u drugom dijelu predavanja posebno analizirao parabole izgubljenosti i milosrđa.              

Predavanje „Parabole o Kraljevstvu Božjemu” održao je generalni vikar Dubrovačke biskupije i predstojnik Katehetskog ureda don Hrvoje Katušić. Istaknuo je da ako pokušamo pronaći prvotni zvuk prispodoba, postaje jedno jasno: sve Isusove prispodobe traže od slušatelja da zauzme stav prema Njegovoj osobi i Njegovoj poruci. One su u stvari pune „otajstva kraljevstva Božjega” i govore nam o ostvarenoj eshatologiji, istaknuo je generalni vikar, kazavši da je temeljna poruka parabola: moćni je razoružan, sile zla padaju, bolesnima stiže liječnik, gubavci se čiste, veliki dug se oprašta, izgubljena ovca se vraća u tor, vrata očinskog doma se otvaraju, siromašni i prosjaci pozivani su za stol, beskrajno dobroćudni gospodar plaća sve dugove, velika radost dolazi nam u srca, došla je godina Božje milosti, od kada se pojavio Spasitelj, čije skriveno kraljevstvo isijava iza svake riječi i svake prispodobe. 

Primjenjujući to na konkretan rad s djecom u razredu, vikar Katušić kazao je da Isusove usporedbe djeci otkrivaju nov svijet koji prije nisu poznavala: usporedbe o blagu skrivenom u njivi, radost nad pronađenim biserom koji je žena izgubila pa našla, o sjemenu koje je posijano i raste pod raznim uvjetima, otkrivaju djeci što kraljevstvo Božje znači za čovjeka. 

Okupljene je pozdravio i dubrovački biskup Mate Uzinić, a viša savjetnica za Vjeronauk prof. Sabina Marunčić upoznala ih je s  obavijestima iz Agencija za odgoj i obrazovanje. Uvodnu molitvu predvodila je vjeroučiteljica s otoka Korčule Barbara Šeparović.