Stručno-znanstveni skup u sklopu programa „Ususret sv. Vlahu“
FOTO: Angelina Tadić // Stručno-znanstveni skup u sklopu programa „Ususret sv. Vlahu“
Dubrovnik (IKA)
Stručno-znanstveni skup „Država upitna stvarnost“ održan je u sklopu programa „Ususret sv. Vlahu“ u petak 25. siječnja u dvorani Ivana Pavla II. u Dubrovniku. Sudionici skupa bili su: doc. dr. Marijo Bara, mr. Božidar Petrač i Branko Tinodi, dipl. iur.
Skup je otvorio dr. Bara, pozdravivši sve prisutne i zahvalivši im na dolasku. Zatim je pojedinačno predstavio izlagače i najavio da je geslo skupa „Podajte, dakle, caru carevo, a Bogu Božje“. Izlaganja na skupu održavala su se u tri panela u trajanju od 20 minuta.
Temu pod naslovom „Država kao temeljni (opći) način i uvjet opstanka civilizacije kakvu poznajemo (opće dobro)“ obradio je i izložio pravnik Tinodi. U izlaganju krenuo je kroz povijest govoreći o fenomenu države, njezinom nastanku i ulozi još od antičkih vremena. Dotaknuo se i Rimljana, rekavši da se važno vratiti na posebnost židovske države onog vremena gdje su religijske institucije i država bile udružene, pa je tako religija bila stvar države. U Obećanoj zemlji sam Bog vladao je svojim narodom. Na taj prostor svijeta je poslan Sin Božji. Tko je pristajao uz Isusa pristajao je uz Kraljevstvo Božje. Devetnaesto stoljeće donijelo je razvoj nacionalnih modernih država ali i različite teorijske poglede na državu. Govoreći o državi u suvremenom društvu, predavač je rekao da se u njoj moraju širiti „vidici“ u općem dobru gdje je država samo alat i instrument dobra.
Mr. Petrač izlagao je o temi „Kršćanin u pripremi u času uspostave moderne hrvatske države“. Na početku prisjetio se povijesnog trenutka početkom devedesetih godina. Taj trenutak je označio bitnu prekretnicu u dotadašnjoj političkoj povijesti hrvatskog naroda, naglasio je dr. Petrač. Tu je bila riječ o velikom i bolnom, strpljivom, mukotrpnom i razboritom ali i odlučnom vođenju procesa demokratizacije i osamostaljivanja koji je okončan međunarodnim priznanjem Republike Hrvatske. Svoje osobno sudjelovanje u svim tim događanjima, rekao je dr. Petrač, smatra neizrecivim Božjim darom, djelovanjem Božje milosti. Govorio je i o prilikama u bivšoj državi SFRJ i u Hrvatskoj. Premda se u okvirima međunarodne zajednice zagovaralo očuvanje Jugoslavije pod svaku cijenu, ipak tijekom prosinca 1991. i siječnja 1992. glavni svjetski čimbenici shvatili su povijesnu nužnost priznavanja hrvatske suverenosti, ustvrdio je predavač. Bio je to mučan i iscrpljujući put s kojim je naša zemlja, uz velika razaranja i velike žrtve stekla svoju neovisnost. Upaljeno svjetlo hrvatske neovisnosti, bez obzira što je veliki dio hrvatskog teritorija ostao pod srpskom vlašću, doveo je mudrom politikom do konačne hrvatske suverenosti 1998. godine. Bio je to iznimni događaj koji će zauvijek ostati upisan u povijesti hrvatskog naroda kao djelo ljudskih ruku, ali i Božje providnosti. Za Katoličku Crkvu u tim prilikama dr. Petrač rekao je da je u trenucima stvaranja hrvatske države svakako bila i stajala uz svoj narod i krijepila ga u presudnim časovima svojom blagotvornom porukom,molitvom i kršćanskim vrijednostima.
Treće izlaganje održao je dr. Bara o temi „Država – djelo Božje (kršćani pred izazovom države kakvu ne poznajemo).“ Govorio je o tome kako je temeljna odrednica države njen suverenitet. Na jednom području postoji politički narod, postoji organizacija vlasti koja ima monopol sile. Svrha države je osigurati mir na jednom području, da osobe koje na tom području žive mogu ostvariti svoje ljudsko i kršćansko poslanje. Mi, kao kršćani, rekao je izlagač, dužni smo u cijelosti ostvariti puninu života i umnožiti darove koje smo od Boga dobili. Država je nastala na temeljima Rimskoga prava, koje je preneseno kada su se pogani pokrstili, i na svetosti i nepovredivosti ljudske osobe. Nepovredivost ljudske osobe je posljedica toga što je Isus Krist Sin Božji ušao u ljudsku povijest i dao se razapeti da bi spasio čovjeka od posljedica istočnoga grijeha. Geslom „Podajte caru carevo, Bogu Božje“ stvorena je svjetska i duhovna autonomija. Odijeljena je duhovna vlast od države. Država je svjetovna stvar koja osigurava građanima život, a Crkva je stvar duhovnosti. Svaka ima svoju autonomiju. Kršćanska revolucija omogućuje nastanak države jer jasno razlučuje ono što je carevo od onog što je Božje, zaključio je dr. Bara.
Na kraju izlaganja sve trojice izlagača prisutnima se obratio don Stanko Lasić koji je napravio mali osvrt na teme izlaganja i zahvalio svima na sudjelovanju i dolasku. Prisutni su postavljali pitanja na teme odslušanih izlaganja. Glavni nositelj skupa bila je Udruga Kršćanski društveni krugovi iz Zagreba.