Budi dio naše mreže
Izbornik

Susret svećenika Varaždinske biskupije

Varaždin (IKA )

Predstavljeni duhovni pokreti Serra klub i Djelo Marijino - Pokret fokolara

Varaždin, (IKA) – Na redovitom mjesečnom susretu svećenika Varaždinske biskupije 2. svibnja u Biskupskom ordinarijatu u Varaždinu predstavljeni su laički duhovni pokreti Serra klub i Djelo Marijino – Pokret fokolara. Nakon pozdrava voditelja susreta generalnog vikara mons. Ivana Godine okupljenima, među kojima je bio i varaždinski biskup Marko Culej, Serra klub predstavio je prof. Alojzije Prosoli, a Pokret fokolara Marija Chiara Dittinger i Florijan Škunca.
Zahvaljujući biskupu Culeju i Varaždinskoj biskupiji na pozivu i mogućnosti za predstavljanje laičkog pokreta Serra klub, prof. Prosoli je kazao kako je riječ o skupinama vjernika koje svakodnevno mole za svećenička i redovnička zvanja, ali se i osobno učvršćuju i produbljuju u vjeri. Podsjetio je kako su osnivanje Serra kluba u SAD-u 1934. potaknuli sami vjernici sa željom da se okupljaju i svojim zajedništvom pridonose potrebama Crkve. Danas se Serra klub najviše razvija u zemljama srednje i istočne Europe, osobito u Mađarskoj, uz dopuštenje mjesnih biskupa. Kako bi se osnovao Serra klub potrebno je najmanje 25 vjernika, no postoje i klubovi sa samo pet vjernika, ali i oni koji ih okupljaju i preko 60. U Hrvatskoj je Serra klub osnovan 1992. u Zagrebu, a potom i u Zadru, Nuštru, Novalji i Poreču. Svaki klub ima svojeg kapelana, a vjernici se sastaju najmanje dva puta mjesečno. U Zagrebu klub djeluje preko tribina i predavanja, koja se održavaju dva puta tjedno. U drugim sredinama ostvaruju se uglavnom molitveni susreti jednom mjesečno, koji već imaju plodove u pripremi više kandidata za duhovna zvanja. Također je podsjetio kako Serra Hrvatska priređuje i natječaj za Serra priče, a pobjednička se priča natječe i na međunarodnoj razini.
Predstavljajući Pokret fokolara, Marija Chiara Dittinger podsjetila je kako ga je osnovala Chiara Lubich 1943. u Italiji, a danas je proširen po čitavom svijetu. Čine ga male zajednice vjernika, Bogu posvećenih muškaraca i žena. U Hrvatsku je stigao 60-ih godina. Susreti se sastoje od razmatranja i produbljenja duhovnosti, razmjene svjedočanstava te izvješća o važnim crkvenim dokumentima, kao i svim događanjima koja su važna za duhovnu i profesionalnu formaciju laika. Pokreti pridonose dijalogu s drugim vjerskim zajednicama. Florijan Škunca osvrnuo se na širenje Djela Marijinog po svijetu, pa tako i na dolazak i širenje tog pokreta u Hrvatskoj, u čemu je i osobno dao značajan doprinos. Bilo je riječi i o nedavno održanom Family festu u organizaciji Pokreta fokolara, s kojim su svi sudionici bili iznimno zadovoljni. U drugom dijelu susreta ekonom i dosadašnji ravnatelj Biskupijske ustanove za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika vlč. Josip Grošić podnio je financijsko izvješće za proteklu godinu. Podsjetio je na niz investicija koje su protekle godine započete i uspješno završene ili je njihova izgradnja i uređenje još u tijeku. Osim što se investiralo u izgradnju i uređenje prostorija za potrebe pastoralnih ureda Biskupskog ordinarijata, znatna je materijalna pomoć pružena i mnogim župama radi obnove ili izgradnje župnih crkava, pastoralnih centara i župnih kuća, osobito u novoosnovanim župama. Mons. Godina pozvao je župnike i dekane da se sa svojim vjernicima odazovu na hodočašće i proslavu Srednjoeuropskog katoličkog dana na Kupresu 21. svibnja, kako bi iskazali zajedništvo i solidarnost s Hrvatima u BiH. Na kraju sve je pozdravio i biskup Culej, koji je zahvalio predavačima te pozvao svećenike da budu otvoreni za laičke pokrete u svojim župama.