Sveta Stolica: Ključno je hitno nastaviti putem razoružanja
Foto: Vatican Media // Nuklearno oružje
New York/ Vatikan (IKA)
U govoru na zasjedanju Komisije za razoružanje Ujedinjenih naroda, koja se održala u utorak 8. travnja u New Yorku, stalni promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima mons. Gabriele Caccia istaknuo je kako je logika odvraćanja prepreka miru i uzrok podjela, izvijestio je Vatican News.
Mons. Caccia smatra da promjena paradigme koju su prihvatile mnoge države, a koje se sve više usmjeravaju na vojna rješenja kako bi zaštitile svoj suverenitet i interese, dolazi uz značajnu cijenu, kako u gospodarskom smislu tako i u smislu „slabljenja multilateralizma, dijaloga i međunarodne suradnje, koji su dugo bili temelj naših zajedničkih napora“.
Stalni promatrač Svete Stolice podsjetio je na riječi pape Ivana XXIII. sadržane u enciklici Pacem in Terris. Papa je već 1963. primijetio kako se utrka u naoružanju opravdava „time što, ako je ikakav mir moguć, to može biti samo mir utemeljen na ravnoteži snaga. Zato, ako jedna politička zajednica pribjegne naoružanju, druge političke zajednice moraju odmah držati korak u utrci i također povećati naoružanje.“ To su riječi koje i danas duboko odjekuju, udaljavajući tako svijet od trajnog mira.
U svjetlu alarmantne perspektive mogućeg nuklearnog sukoba, mons. Caccia obnovio je apel da se s ponovno hitno krene putem razoružanja. Pozivajući se na riječi pape Franje, ponovio je da oružje za masovno uništenje umnožava rizike i nudi samo iluziju mira. Posjedovanje takvog oružja i dalje se opravdava logikom odvraćanja, unatoč promjenjivoj prirodi i složenosti sukoba te neporecivoj stvarnosti da bi bilo kakva uporaba ovog oružja imala katastrofalne humanitarne i ekološke posljedice. Sveta Stolica stoga poziva na prihvaćanje Ugovora o zabrani nuklearnog oružja (TPNW) i Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT).
Druga tema na koju se osvrnuo mons. Caccia bila je o novim tehnologijama i njihovom utjecaju na izgradnju mira. U tom je kontekstu ponovio apel pape Franje da se uspostave zakonodavni okviri u suočavanju s izazovima kao što je, među ostalim, pojava umjetne inteligencije. Prema Papinim riječima, ta rješenja mogu se pronaći samo kroz „poziv“ koji ima diplomacija, koji bi promicao dijalog sa svima, uključujući i sugovornike koji se smatraju neugodnima ili nelegitimnima za pregovore. To je jedini način da se prekinu lanci mržnje i osvete koji zarobljavaju te da se isključe eksplozivne naprave ljudske sebičnosti, ponosa i oholosti, koje su korijen svake razarajuće želje za ratom, izvijestio je Vatican News.