Budi dio naše mreže
Izbornik

Svetkovina Velike Gospe u Poreču

Poreč (IKA)

Središnje svečano misno slavlje o svetkovini Uznesenja Blažene Djevice Marije u subotu 15. kolovoza u porečkoj prvostolnici predvodio je splitsko-makarski nadbiskup koadjutor, porečki i pulski ordinarij Dražen Kutleša.

Misu je mons. Kutleša predvodio u suslavlju s kancelarom biskupije mons. Sergijem Jelenićem, katedralnim župnikom preč. Milanom Zgrablićem i vikarom porečke župe Janezom Barboričem.

Preč. Zgrablić tom je prigodom čestitao mons. Kutleši na imenovanju splitsko-makarskim nadbiskupom koadjutorom. Izrazio dobrodošlicu svim okupljenima, a s obzirom na nazočnost velikog broja gostiju koji svoj odmor provode u Poreču prigodnu dobrodošlicu izrekao je na talijanskom te njemačkom jeziku.

Mons. Kutleša u homiliji je istaknuo da, poput djeteta koje uvijek kada se osjeća nesigurno ide svojoj majci tražiti zaštitu, tako se i mi u ovim nestabilnim i nesigurnim vremenima pandemije obraćamo svojoj Nebeskoj majci da nas zagovara i brani, kao što je to mnogo puta kroz povijest učinila.

Nadbiskup je nadalje pojasnio latinski naziv svetkovine Uznesenja, Assunzione, assumere znači uzeti nekoga pokraj sebe, Bog ju je uzeo dušom i tijelom na nebo, kako kaže dogma koju je proglasio papa Pio XII. 1950. godine. Ta dogma odražava stoljetno vjerovanje naroda od I. stoljeća. Bog je dopustio da ono tijelo koje je rodilo Njegova Sina ne bude raspadljivo. Ona je rođena bez grijeha, a grijeh je taj koji narušava sklad. Ona nije robovala grijehu i zato je jedina od nas smrtnih ljudi zaslužila da bude uznesena na nebo.

Nadalje, Marija je bila suotkupiteljica, i po njoj nam Bog daje primjer kako i mi trebamo živjeti i činiti dobro. Prethodno, Biblija spominje kako su Henok, ‘onaj koji je hodio s Bogom’, i prorok Ilija uzeti na nebo. Marija je, kako je Knjiga otkrivenja naziva, Škrinja zavjetna, ono što je najvrjednije kod Židova, a koja se nalazi u svetinji nad svetinjama. Marija jest svetinja nad svetinjama koju mi trebamo gledati kao uzor i koja je preteča našega spasenja.

Ovaj nas blagdan potiče da vidimo uzor u Blaženoj Djevici Mariji, ona je to ostvarila kao obična djevojka pa stoga svi trebamo slijediti njezin primjer i težiti da živimo pošteno i dostojno, izbjegavajući grijeh. U Svetome pismu nalazimo da smo mi hramovi Duha Svetoga, kao takvi trebamo svoje tijelo čuvati od grijeha i kao čisti otići u raj, stoga smo pozvani moralno živjeti svoj život i kloniti se grijeha. Nadalje, nastavio je propovjednik, trebamo se čuvati da ne postanemo robovi grijeha. Blažena Djevica Marija sudjelovala je u našemu otkupljenju jer nas je Isus svojom smrću i uskrsnućem otkupio. Pozvani smo da se oslobodimo ropstva grijeha, treba u životu razlikovati dobro ode zla, a smisao života pravoga vjernika treba biti dolazak u kraljevstvo nebesko, istaknuo je propovjednik.

Mi u Blaženoj Djevici Mariji vidimo zagovornicu, rekao je nadbiskup, mi joj se obraćamo u teškim životnim situacijama, no kada nema poteškoća zaboravljamo i na Blaženu djevicu Mariju i na Boga jer nemamo vremena za to. Blažena Djevica Marija nas poziva da život shvatimo ozbiljno od rođenja do smrti. Trebamo prihvaćati svoj križ i kao vjernici biti svjesni da je ovaj naš život prolazan i da na životnome hodočašću trebamo doći do trenutka prelaska s ovoga svijeta. Jesmo li spremi otići s ovoga svijeta, i što ćemo donijeti pred Boga i Blaženu Djevicu Mariju? Znajući da ne možemo ponijeti ništa materijalno trebamo se zapitati kakva ćemo djela ponijeti, kakovi smo bili prema bližnjima? Donesimo danas kao vjernici odluku da živimo kršćanski, vjernički, pošteno, možda će nam tako u životu biti teško, no na kraju će se to isplatiti. I Blažena Djevica Marija je prošla mnoge trnovite puteve no na kraju je doživjela slavu, a tako će i svatko od nas koga Bog nađe pravednim.

Neka naše molitve i zazivi budu uslišani od Blažene Djevice Marije, a mi trebamo ustrajno moliti i vjerovati ono što molimo, jer jedino tako će naše molitve biti uslišane, zaključio je mons. Kutleša.