Budi dio naše mreže
Izbornik

Svibanjski broj Kane: Komunikacija u službi zajedništva

Zagreb (IKA)

Kršćanska obiteljska revija Kana u svibanjskom izdanju istaknula je važnost i sveprisutni utjecaj medija i komunikacije.

„Prigodno je u ovom mjesecu u kojem se obilježava Svjetski dan medija malo dublje porazmisliti o tome koliko nas sveprisutni utjecaj medija može spriječiti da ‘živimo mudro, razmišljamo kritički i velikodušno ljubimo’, riječima pape Franje”, istaknula je u uvodniku glavna urednica Kane Maja Petranović. Dodala je da treba razmisliti nalazi li se prava mudrost i istina u sve bržem, često natjecateljskom gomilanju informacija, koje nerijetko čovjeka dovode do prezasićenosti i zbunjenosti. „Kana kao i uvijek donosi članke koji ne žele samo nabrajati informacije nego potaknuti na razmišljanje koje omogućuje zauzimanje osobnog stava da živimo mudro, razmišljamo kritički i velikodušno ljubimo”, zaključila je urednica Kane, utirući tako čitatelju put do niza zanimljivih tema u novom broju.

„Komunikacija u službi zajedništva“ naslov je teksta prof. Jerka Valkovića koji propituje odnos Crkve i medija, ali i značenje (suvremenih) medija, odnosno komunikacije za samoga čovjeka i društvo. Izdvojio je nekoliko misli Benedikta XVI. i pape Franje o komunikaciji te naglasio da Crkva danas ističe važnost prisutnosti na virtualnom kontinentu. Na tu se temu prigodno naslanja tekst Martina Svilanovića „Digitalna kultura – čovjek kao slika Božja ili slika algoritma?“ u kojem je naglasak stavljen na novitet koji donosi jačanje digitalne kulture i postupno dokidanje praktične potrebe za nevirtualnim zajednicama. Tragom medija i komunikacije, novi broj Kane u rubrici „Obiteljski savjetnik“ donosi i zanimljiv tekst komunikologinje Leali Osmančević „Djeca i reklame“ u kojem donosi niz zanimljivih pitanja i odgovora o reklami, praćenju reakcija djece pri gledanju reklama i njihovu razjašnjavanju. Rafael Rimić u „Odgoju za medije“, stalnoj Kaninoj rubrici, odgovara na pitanje što se krije iza profila influencera.

Središnji dio Kane jest razgovor s dominikancem dr. sc. Antom Gavrićem u kojem će čitatelj doznati više o njemu samome, ali i o tragu koji dominikanci ostavljaju na našim prostorima proteklih osam stoljeća, o knjizi „Sveti Dominik. Crna legenda“ (KS, 2020.), kao i o novoj knjizi o svetom Tomi Akvinskom koju je redigirao, a koja je objavljena upravo ovih dana.

Kao novi autor u svibanjskoj Kani javlja se Boris Beck tekstom „Osmijeh jednoroga“, a čitatelj će pronaći i niz aktualnih tema iz života Crkve, društva („Opće bratstvo i vjerske istine“ – Josip Grbac, „Zašto vjernici ne uspijevaju u hrvatskoj politici?“ – Kolumna Stjepana Balobana, „Enciklika Rerum Novarum ima poruku i za današnje, globalizirano gospodarstvo“ – Krešimir Cerovac) i duhovnosti („Marija – uzor autentične vjere i poslušnosti Riječi“ – s. Silvana Fužinato, „Poslanica Hebrejima i lik svećenika“ – Darko Tepert…).

Ključne riječi:
Kana