Budi dio naše mreže
Izbornik

SVJEDOČENJE AMERIKANACA O CLINTONOVOJ AFERI SMJEŠTA AMERIČKO DRUŠTVO U MORALNU KRIZU

Washington (IKA/CNS )

Washington, 25. 8. 1998. (IKA/CNS) - Nakon priznanja američkog predsjednika Billa Clintona da je imao nedolični spolni odnos s pripravnicom Bijele kuće Monicom Lewinsky, između ostalih, komentirali su neki američki biskupi, teolozi i urednici različitih

Washington, 25. 8. 1998. (IKA/CNS) – Nakon priznanja američkog predsjednika Billa Clintona da je imao nedolični spolni odnos s pripravnicom Bijele kuće Monicom Lewinsky, između ostalih, komentirali su neki američki biskupi, teolozi i urednici različitih crkvenih časopisa.
Biskup Howard J. Hubbard iz Alabanya, N. Y. istaknuo je kako je razočaran Clintonovim televizijskim obraćanjem naciji. “I dok samo predsjednik i Bog znaju što je u njegovome srcu, nažalost vidio sam da je obraćanje gospodina Clintona bilo uglavnom optuživanje njegovih napadača, a ne potpuno prihvaćanje ozbiljnih posljedica njegova ponašanja”, dodao je taj biskup. Biskup Donald W. Trautman mišljenja je da je Clintonovo priznanje nacionalna tragedija i osobna tragedija za njegovu obitelj. On je također pozvao kršćane da oproste predsjedniku, podsjećajući da on mora obećati da to više neće učiniti.
Profesor moralne teologije Kenneth Weare, ravnatelj Škole pastoralnoga vodstva u nadbiskupiji San Francisco ističe kako javna rasprava o skandalu koji potresa Bijelu kuću ima i svoju dobru stranu. “Posljedica je ta da se Amerikanci kao nacija osvrću na osobni moral i civilno vodstvo što je pozitivna stvar”, mišljenja je taj teolog. “Ipak, posvećena je prevelika pozornost tome događaju što nas udaljava od važnijih tema kao što su beskućništvo, zdravstvena skrb, nezaposlenost”, dodaje isti.
“Istraživanja pokazuju da veliki broj Amerikanaca ne osuđuje preljub, ne misli da je preljub štetan, da je išta loše ako šef ima spolni odnos s zaposlenicom, te ne misli loše o osobi koja im laž,e ističući da nije učinio ništa loše”, ističe se u uvodniku “The Evangelist”, biskupijskim novinama iz Albany, N.Y. “Budući da je predsjednik tako nisko pao, pitamo se nije li dosegao dubine u kojima je izgubio temeljna moralna načela, osjećaj srama, te osjećaj za istinu i vjernosti”, ističe se u istom časopisu. Prema uredniku “Catolic Times of Columbus” Marku Morettiu iz Ohia, stav Amerikanaca svjedoči da su oni izgubili moralne vrijednosti, smještajući tako američko društvo u moralnu krizu. Mark Zimmermann, urednik “Catholic Standarda”, časopisa iz washingtonske nadbiskupije ističe kako je “predsjednikovo poniženje podsjetnik strašnih ljudskih stradanja zbog preljuba i laganja. Hollywood i popularni televizijski programi imaju namjeru uljepšati preljub prikazujući ga bezopasnim grijehom”.” Istina je ta da preljub uništava obitelj, karijere i živote”, zaključuje urednik Mark Zimmermann.