Budi dio naše mreže
Izbornik

Trogir: Simpozij o kršćanstvu i pamćenju

Trogir (IKA )

Franjevački institut za kulturu mira i Hrvatski Caritas željeli su baciti što je moguće jasnije svjetlo na složenu problematiku pamćenja, te otvoriti prostor za dijalog i potražiti moguće nove načine ophođenja s prošlošću, ranama i pamćenjem

Trogir, (IKA) – Franjevački institut za kulturu mira i Hrvatski Caritas organizirali su d 15. do 17. svibnja u hotelu Medena pored Trogira međunarodni simpozij Kršćanstvo i pamćenje – kršćansko pamćenje i oslobođenje od zlopamćenja, koji se idejno naslanja na projekt Cropax, Croatia patiens pacificat – Hrvatska na patnji gradi mir, a koji su 2000. g. zajedno pokrenule te dvije ustanove.
Predavači su problematiku pamćenja i kršćanstva osvijetlili na raznim područjima: filozofskome, teološkom, društvenom, povijesnom, socijalnom, umjetničkom. Skup je uvodnim predavanjem “Teorije o religijskom pamćenju” otvorio sociolog religije prof. Željko Mardešić, a nastavio dr. Tomo Vukšić predavanjem “Izlazak iz prošlosti i dekontaminacija memorije”, s podnaslovom “Pretpostavke kršćanskoga načina pamćenja”. Problematiku pamćenja sa stajališta Biblije obradili su dr. Anto Popović “Zaborav i pamćenje prema Starom zavjetu”, dr. Mato Zovkić “Spomen na Pavla u novozavjetnim poslanicama”, te dr. Aldalbert Rebić koreferatom “Sjećanje i pomirenje u Sv. pismu i izraelskom narodu”.
U poslijepodnevnim satima prvoga radnog dana svoja su izlaganja o pamćenju iznijeli i dr. Jure Krišto u predavanju “Ljekovito čišćenje sjećanja kod sv. Augustina”, dr. Špiro Marasović “Pamćenje u socijalnim enciklikama Ivana Pavla II.”, dr. Ante Vučković “Nasilje i pamćenje”, kao i koreferenti dr. sestra Rebeka Anić “Nostalgija i pamćenje – premišljanje iz perspektive žena”, mr. Krunoslav Nikodem “Postmodernističko rastvaranje povijesti i pitanje identiteta”, te dr. Mijo Nikić “Psihologija mržnje i opraštanja”.
Drugi radni dan znanstvenog simpozija započeo je dr. Miroslav Volf predavanjem “Istinitost, terapija i egzemplarnost”. Profesorica Lilijana Domić predavanjem “Kreativno pamćenje – s nekim primjerima iz hrvatskog duhovnog univerzuma” obradila je problem pamćenja sa strane povijesti i umjetnosti. Dr. Vine Mihaljević i dr. Stipe Tadić svoj su doprinos toj problematici dali koreferatom pod naslovom “Neka sociodemografska obilježja pripadnika novih crkvenih pokreta u Hrvatskoj i odnos pamćenja i njihove vjerničke prakse”. Problematiku pamćenja zaključio je dr. Ivan Šarčević predavanjem simboličkog naslova “Da se više ne dogodi – sjećanje za budućnost”, što je zapravo i bila misao vodilja, te cilj toga znanstvenog simpozija.
Simpozij je završio u poslijepodnevnim satima plenumom na kojemu su sudjelovali predavači i ostali sudionici simpozija. Sudionike simpozija pozdravili su don Tomislav Čubelić, dekan iz Trogira u ime splitsko-makarskog nadbiskupa Marina Barišića, prof. Mario Bebić u ime zadarskog nadbiskupa i predsjednika Hrvatskog Caritasa Ivana Prenđe, provincijalka Školskih sestara franjevki iz Splita s. Judita Čovo, predsjednik Vijeća franjevačkih zajednica i provincijal ofm cap. fra Mirko Kemiveš te novoizabrani provincijal franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja
dr. fra Željko Tolić.
Cilj Cropax projekta je pridonijeti preobrazbi ratnih i poratnih patnja u duhovnu snagu pojedinca i društva, čišćenju pamćenja kao preduvjeta istinske duhovne slobode, dotično pridonijeti izgradnji kršćanske kulture mira i humanijeg društva. Organizatori simpozija o kršćanstvu i pamćenju željeli su baciti što je moguće jasnije svjetlo na složenu problematiku pamćenja, te otvoriti prostor za dijalog i potražiti moguće nove načine ophođenja s prošlošću, ranama i pamćenjem.