U Srijemskoj Mitrovici održan okrugli stol posvećen mentalnom zdravlju
Srijemska Mitrovica (IKA)
U četvrtak, 9. lipnja Caritas Sv. Anastazija iz Srijemske Mitrovice organizirao je stručni skup posvećen mentalnom zdravlju.
Domaćin je bila Gradska kuća u Srijemskoj Mitrovici koja je otvorila vrata svim zainteresiranim za ovu temu. Okrugli stol pod nazivom “Za život u ritmu svakog srca” nastao je kao odgovor na apel Ministarstva zdravlja Republike Srbije da se mjesec lipanj proglasi za mjesec posvećen podizanju svijesti o mentalnom zdravlju.
Ova tema je okupila 40 stručnjaka iz područja zdravstva, socijalne zaštite i predstavnika organizacija civilnog društva. Koordinatorica mitrovačkog Caritasa, Kristina Dragišić, inače magistra psihologije, upoznala je prisutne s najnovijim podacima o stanju mentalnog zdravlja stanovništva Srbije, o kojima je prije nekoliko dana govorio i sam ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
„Podaci su alarmantni i upozoravaju da u ovom trenutku 15,2 posto stanovništva ispunjava kriterije nekog psihičkog poremećaja, Nedavno je u Skupštini Grada, Stalna konferencija gradova i općina i GIZ su organizirali obuku iz lokalizacije Agende 2030. Tada je istaknuto da je promocija mentalnog zdravlja i prevencija mentalnih poremećaja i bolesti sastavni dio Agende održivog razvoja usvojene od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija. Stoga, zaštita i očuvanje mentalnog zdravlja obuhvaća sve mjere i aktivnosti usmjerene na uspostavljanje i održanje psihičkog blagostanja. Te mjere su vezane za promociju i unaprjeđenje mentalnog zdravlja, kao i prevenciju koja obuhvaća rano prepoznavanje, liječenje i rehabilitaciju poremećaja ponašanja i mentalnih poremećaja. Caritas već skoro 18 godina aktivno sudjeluje u ostvarenju tih zadaća…”, istaknula je organizatorica Kristina Dragišić.
Sandra Perić, ravnateljica ove ustanove i ujedno doktorand na Fakultetu političkih nauka, predstavila je rezultate istraživanja provedena od strane Komore socijalne zaštite.
“Ovo istraživanje nam je ukazalo na stanje zaposlenih u sistemu socijalne zaštite, s naglaskom na procjenu mentalnog stanja i situacijom tijekom COVID-a. Veoma detaljna analiza pokazala je da u sistemu socijalne zaštite postoji deficit od skoro 1 000 zaposlenih te da ovaj sistem amortizira mnoge probleme tranzicije i da u dugom vremenskom razdoblju djeluje pod kontinuiranim i dugotrajnim stresnim okolnostima koji direktno utječu na kvalitetu rada zaposlenih i njihovo zadovoljstvo poslom. Ujedno su nedovoljno plaćeni i pod stalnom negativnom kampanjom u društvu, što dodatno otežava rad i stanje mentalnog zdravlja zaposlenih u svim sistemima socijalne zaštite, institucionalnim i izvaninstitucionalnim”, istaknula je Perić.
U drugom djelu okruglog stola Andrijana Nikolić iz Caritasa Šabac i Marijana Lopin iz mitrovačkog Caritasa Sv. Anastazija predstavili su načine sa kojima se radi sa osobama sa mentalnim smetnjama. Tu su bile predočene Caritasove metode sistemskog i izvaninstitucionalnog rada sa osobama s mentalnim smetnjama kao što su dnevni boravak, radne terapije i socijalna poduzeća koja u sebi aktiviraju i integriraju ovu osjetljivu grupu stanovništva. Podaci govore da je u Caritasu Šabac u okviru socijalnog poduzeća zaposleno devet osoba, dok je u mitrovačkom Caritasu radni angažman našlo tri osobe sa invaliditetom, od kojih su dvije s mentalnim smetnjama.
To je ujedno bila i prilika za uspostavljanje novih i jačanje postojećih partnerstava u lokalnoj zajednici sa ustanovama i organizacijama koje mogu dati svoj doprinos u podizanju svijesti stanovništva o značaju mentalnog zdravlja, jer bez mentalnog zdravlja nema ni kvaliteta života.
Skup je otvorio direktor Caritasa Srbije o. Michai Gherghel. O programskom radu na polju mentalnog zdravlja Caritasa u Srbiji prisutne je upoznala Jelena Ankić, nacionalni koordinator na programu mentalnog zdravlja. Skupu je, kao i uvijek, prisustvovao mons. Eduard Španović, župnik i prelat mitrovačke župe Sv. Dimitrija, zajedno s vlč. Ivicom Zrnom.