U Vatikanu predstavljena posebna skupština Biskupske sinode za panamazonsko područje
Predstavljanje Posebne Biskupske sinode o Amazoniji u Vatikanu. Foto: Agencija SIR
Vatikan (IKA)
U Tiskovnom uredu Svete Stolice u četvrtak 3. listopada održana je tiskovna konferencija na kojoj je predstavljena posebna skupština Biskupske sinode za panamazonsko područje.
Na konferenciji za tisak su govorili glavni tajnik Biskupske sinode kardinal Lorenzo Baldisseri i kardinal Claudio Hummes, predsjednik Crkvene panamazonske mreže (REPAM) i glavni izvjestitelj „Sinode o Amazoniji“ te podtajnik Biskupske sinode mons. Fabio Fabene.
Sinoda započinje u nedjelju 6. listopada u Vatikanu, a trajat će do 27. listopada. Predstavnici biskupskih konferencija na Sinodi posvećenoj Amazoniji razmotrit će temu “Amazonija: novi putevi za Crkvu i za cjelovitu ekologiju”, koja se odnosi određeni teritorij, ali se dotiče i opće Crkve te se zbog toga održava u Rimu, a ne na području Amazonije.
Na Sinodi će uz predstavnike biskupskih konferencija sudjelovati svi biskupi s područja Amazonije. Ukupno će ih biti 184, od čega ih je 113 s područja Amazonije, koja se prostire na teritoriju devet zemalja. Na radovima Sinode sudjelovat će i 6 šest predstavnika drugih kršćanskih zajednica koje djeluju na tom području. Uz njih je pozvano 12 znanstvenika i predstavnika raznih ustanova, koje se bave humanitarnom djelatnostima ili brigom za očuvanje okoliša.
Među 55 takozvanih slušača (auditores) nalazi se i desetak redovnica, što potvrđuje važnost njihova pastoralnog i misionarskog djelovanja. Na Sinodi će sudjelovati i veći broj predstavnika urođeničkih naroda i etničkih skupina, među kojima je i 9 žena. Oni će – kako je istaknuo glavni tajnik sinode kardinal Baldisseri – biti glasnogovornici i svjedoci živih tradicija teške situacije u kojoj se nalazi područje Amazonije.
Svrha ove posebne skupštine je, kao što je istaknuo Papa prigodom njezinog sazivanja, dvojak: pronaći nove puteve evangelizacije onog dijela Božjeg naroda, posebno među urođeničkim skupinama, koji je često zapostavljen i bez izgleda za mirnu budućnost, zbog krize što zahvaća šume na području Amazonije, tih pluća od presudne važnosti za naš planet. Pozornost će međutim biti usredotočena na evanđeosko poslanje Crkve s posebnim osvrtom na naviještanje spasenja po Isusu Kistu. Neće međutim biti propuštena i ekološka tematika, koja mora obuhvatiti ljudsku i socijalnu dimenziju.