Budi dio naše mreže
Izbornik

Ususret izborima u BIH

Na VI. redovitom zasjedanju 2. i 3. srpnja 1996. biskupi Bosne i Hercegovine donijeli su izjavu o predstojećim jesenskim izborima u Bosni i Herecegovini

1. Opći okvirni sporazum o miru u Bosni i Hercegovini, poznat kao daytonski, predvidio je da se pripreme i održe slobodni, regularni i demokratski izbori na području cijele BiH. Ti bi izbori trebali pospješiti ostvarenje istinskih demokratskih sadržaja i ciljeva, te omogućiti preko novoizabranih predstavnika na lokalnoj razini, kao i na razini cijele međunarodno priznate države BiH, više reda, zakonitosti i garancija svih osnovnih ljudskih prava kao i građanska prava i slobode. Nedavno je i službeno potvrđeno od strane Privremene izborne komisije da će se izbori za područje cijele BiH održati 14. rujna 1996. To pretpostavlja da su najodgovorniji predstavnici – iz domaće i međunarodne zajednice – za pripremanje i provođenje izbora u BiH uvjereni da su svi potrebni uvjeti za održavanje spomenutih izbora ispunjeni barem u onom obliku koji jamči ostvarivanje ciljeva predviđenih daytonskim sporazumom.

2. Ne sumnjamo u ozbiljan rad spomenute Komisije. Ipak se ne možemo oteti dojmu da su mnogi predviđeni uvjeti, koji su do sada trebali biti ispunjeni, ostali samo pusta želja, odnosno mrtvo slovo na papiru. Ističemo samo jedan od nezaobilaznih uvjeta, predviđen odredbama aneksa 7 mirovnog sporazuma, naime, da sve izbjeglice i raseljene osobe imaju pravo slobodno se vratiti na svoja ognjišta. Našoj i međunarodnoj javnosti poznato je da se u najvećem broju slučajeva povratka izbjeglica i prognanih osoba, ne samo nije provodio, nego se čak i nasilno spriječavao. Nespremnost domaćih aktualnih političara kao i neodlučnosti međunarodnih posrednika u provođenju ovoga značajnog dijela daytonskog sporazuma, rezultira sudbonosnim neuspjehom. Ujedno dovodi u pitanje istinsku želju svih zauzetih za provedbu daytonskog sporazuma, da napaćenu pučanstvu naše domovine Bosne i Hercegovine, osigura uistinu miran život uz poštovanje njegova dostojanstva te osnovnih ljudskih i građanskih prava svakoga čovjeka.

3. Ipak želimo se nadati da će svi pozvani za pripremu i održavanje skorašnjih izbora prevažnih za budućnost naroda BiH, u preostalom predizbornom vremenu uložiti dodatne napore i omogućiti svim građanima BiH, koji imaju pravo da biraju ili da budu birani, da to svoje pravo ostvare. To uključuje između ostalog i obvezu da aktualni politički predstavnici u BiH o teme objektivno i profesionalno obavijeste sve birače na području BiH, a posebno one u izbjeglištvu. Smatramo također potrebnim istaknuti, da “Pravila i propisi privremene izborne komisije” (usp. točka 2.), ističu da će Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OSCE) i druge uključene međunarodne organizacije uložiti svaki napor da sve dotične vlasti u BiH, olakšaju nesmetan i siguran dolazak građana na glasovanje u općine gdje su bili registrirani 1991. Onima, kojima iz bilo kojega objektivnog razloga neće biti moguće doći u svoju općinu, bosansko-hercegovačke vlasti moraju omogućiti glasovanje u mjestima boravka, i to s civilnim dokumentima koji jamee identitet osobe.

4. Dosljedni crkvenom koncilskom stavu (usp. “Radost i nada” 74-75), podsjećamo katoličke vjernike s područja BiH koji imaju pravo izići na predstojeće izbore, bez obzira nalazili se na bosansko-hercegovačkom području ili izvan njega, da imaju i pravo i dužnosti služiti se pravom glasa u korist općeg dobra. Neka biraju one političare za koje očekuju da će besprijekorno i razborito nastupati protiv nepravde, nasilja, gaženja ljudskih prava i sloboda i koji će se političkom hrabrošću založiti se za dobro svih ljudi.

Sarajevo, 3. srpnja 1996.

Vinko kardinal Puljić
predsjednik Biskupske konferencije BiH