Budi dio naše mreže
Izbornik

VRHBOSANSKI NADBISKUP O PAPINU DOLASKU U SARAJEVO "Katolici su u Sarajevu, kao i u cijeloj Bosni i Hercegovini, najugroženiji, njihova se prava zanemaruju, pa i u tom smislu Papin dolazak donosi nadu"

Sarajevo (IKA/KAP )

Sarajevo, 5. 8. 1994. (IKA/KAP) - "Papin dolazak bit đe veliko ohrabrenje za stanovnike Sarajeva" izjavio je sarajevski nadbiskup Vinko Puljiđ u razgovoru za austrijsku katoli~ku agenciju "Kathpress", komentirajuđi pripđenje Tiskovnog ureda Sv. Stolice

Sarajevo, 5. 8. 1994. (IKA/KAP) – “Papin dolazak bit đe veliko ohrabrenje za stanovnike Sarajeva” izjavio je sarajevski nadbiskup Vinko Puljiđ u razgovoru za austrijsku katoli~ku agenciju “Kathpress”, komentirajuđi pripđenje Tiskovnog ureda Sv. Stolice o skorom pastirskom pohodu Sv. Oca u Sarajevo i Zagreb. “Njegov je dolazak nača želja, želja Ivana Pavla II, i želja politi~kog vodstva u Sarajevu” nastavlja nadbiskup – “Papina prisutnost u bosanskom glavnom gradu mogla bi pomođi i u~vrčđenju joč uvijek slabe hrvatsko-bočnja~ke federacije”.
Glede sigurnosnih rizika tog dolaska, sarajevska nadbiskupija smatra svaki posjet Sarajevu sigurnosnim rizikom. “Sveti Otac ipak želi dođi”, napominje mons. Puljiđ, “i brine ga, ne vlastita sigurnost, veđ viče sigurnost ljudi koji đe prisustvovati bogoslužjima”. Njihovu bi sigurnost, smatra sarajevski nadbiskup, mogao garantirati UNPROFOR kad bi sprije~io Srbe da ponovno postave tečko naoružanje oko grada. Napade na zrakoplove u slijetanju i polijetanju, mešutim, tečko je sprije~iti, premda u ordinarijatu vrhbosanske nadbiskupije, glede procjene sigurnosti, nikoga ne optužuju nakane. O odgašanju Papina posjeta Beogradu, nadbiskup Puljiđ je rekao: “Papa đe dođi tamo gdje može dođi. Njegova bi posjeta ponajprije bila važna za stanovnike Beograda”. Protivljenje Srpske Pravoslavne Crkve tom posjetu objačnjava se u Sarajevu njenim potpunim slaganjem s politi~kom vlačđu u Srbiji.
Tečko je ocijeniti raspoloženje pravoslavnih vjernika u Sarajevu prema Papinom dolasku. Srpski pravoslavni metropolit veđ dugo ne prebiva u gradu, ostala su samo dva pravoslavna sveđenika. Nadbiskup Puljiđ smatra da je islamsko stanovničtvo, koje je u gradu u veđini, velikim dijelom za dolazak Sv. Oca. “Ivan Pavao II. ujedinit đe nas u molitvi za mir, i tako pridonijeti stvaranju ozra~ja veđeg razumijevanja i snočljivosti”.
Jedna od važnih posljedica Papina pohoda Sarajevu je ponovno svrađanje pozornosti cijeloga svijeta na tečko stanje u gradu. Otkako su srpske snage blokirale transportne prilaze gradu, stanovničtvo strahuje od joč veđih patnji i dolazeđe zime u kojoj može ponovno zavladati glad, hladnođa, bolesti i smrt. “Ne želimo biti živi pokopani”, izjavio je nadbiskup Puljiđ, te nastavio kako su upravo katolici u Sarajevu, a tako i u cijeloj Bosni, najugroženiji, njihova se prava i dalje zanemaruju, pa i u tom smislu svojim dolaskom “Sveti Otac donosi nadu”.