Webinar „Bolujem li od depresije ili sam samo neraspoložen?“
FOTO: Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije // Webinar "Bolujem li od depresije ili sam samo neraspoložen"
Osijek/Slavonski Brod (IKA)
U drugom ciklusu predavanja „Obiteljskoga četvrtka“, kojega organizira Bračno i obiteljsko savjetovalište Đakovačko-osječke nadbiskupije, Institut za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II.“ i Povjerenstvo za brak i obitelj osječkih dekanata, u četvrtak 25. ožujka održan je webinar putem ZOOM platforme s temom „Bolujem li od depresije ili sam samo neraspoložen?“.
O temi je govorila Monika Ećimović, učiteljica eng. jezika i razredne nastave, psiholog, psihoterapeut.
Predavačica Ećimović napomenula je kako su depresivni poremećaj i depresivno raspoloženje pratitelji čovjeka od početka civilizacije te se ubrajaju u najranije opisane bolesti u medicini i zaista se može reći da su stare koliko i sama naša civilizacija. Naglasila je kako bolest depresije svojom raznolikošću simptoma, ali i širinom pojavljivanja u različitim drugim psihijatrijskim i tjelesnim bolestima, biva poseban izazov za stručnjake iz područja mentalnog zdravlja. Nadalje je navela klinička obilježja depresivnog poremećaja ili depresije u različitim psihijatrijskim stanjima ili tjelesnim bolestima. Iznijela je također suvremeni dijagnostički kriteriji za postavljanje depresivnog poremećaja.
„Poremećaji raspoloženja, od njih posebno depresivni poremećaj, sve češće se pojavljuju u kliničkoj praksi. Većina bolesnika s depresijom u početku će se javiti svojemu liječniku obiteljske medicine, i to posebice s nekom od somatskih pritužbi, a ne zbog lošijeg raspoloženja. Često upravo stigma i neznanje smanjuju šansu ne samo da će osoba potražiti pomoć, nego i da će joj potrebna pomoć biti pružena od strane bliske osobe, što je iznimno važno i može spasiti život“, istaknula je Ećimović. Nadalje je rekla kako ne postoji osoba koja se tijekom života nije susrela s bliskom osobom koja je imala nekih problema u području mentalnog zdravlja. To ne uključuje nužno poremećaje i bolesti s dijagnozom, nego i prolazne psihičke smetnje i probleme, emocionalne krize i patnje izazvane neugodnim životnim događajima. Kao prvi cilj ovoga predavanja istaknula je stjecanje osnovnog znanja, budući da mentalno-zdravstvena pismenost kao skup znanja i vještina ne pripada samo stručnjacima. Naime, pozvala je okupljene na očuvanje vlastitog mentalnog zdravlja ali i osoba s kojima žive, rade i uče. „Pravovremenim prepoznavanjem i ispravnim pristupom može se spriječiti i razvoj težih poremećaja“, naglasila je predavačica. Rekla je ujedno kako je drugi cilj ovog predavanja bio osvijestiti ljude koji boluju od depresije da potraže i dobiju stručnu pomoć.
Brojnost sudionika i mnoštvo pitanja koja su postavili, pokazatelj su velikog interesa okupljenih da saznaju kako prepoznati depresivne smetnje i očuvaju zdravlje.