Zahvalno slavlje u čast Gospe Osječke
FOTO: Nevenka Špoljarić // Euharistijsko slavlje u franjevačkoj crkvi u čast Gospe Osječke
Osijek (IKA)
Na svetkovinu Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, 8. prosinca, vjernici osječkih župa sudjelovali su u večernjem euharistijskom slavlju u čast Gospe Osječke u franjevačkoj crkvi Sv. Križa u Tvrđi.
Zbog pridržavanja epidemioloških mjera zaštite od širenja koronavirusa prvi put od 1994. godine nije organizirana hodočasnička devetnica „Čuvarici Grada“ s pohodom župa sa župnim zborovima osječkih dekanata već je tijekom devet večeri, nakon marijanske pobožnosti uz ograničen broj vjernika u crkvi, mise predvodio i propovijedao Zoltán Dukai, gvardijan Franjevačkog samostana sv. Križa u Osijeku, koji je predslavio i zahvalno misno slavlje kojemu se liturgijskim pjevanjem pridružio fra Miroslav Petrac, časni brat u službi kuće u Tvrđi. Misna slavlja orguljski je pratio Antun Ivanković.
Uvodeći u slavlje gvardijan Dukai istaknuo je kako je ove godine svetkovanje Bezgrešnog začeća BDM u utorak, kada se uobičajeno uz večernju misu održava pobožnost sv. Antunu Padovanskom uz svečev pokrajnji oltar, te je poveo molitvu „svecu svega svijeta“, a potom je svečanu misu prikazao kao zahvalnicu Gospi Osječkoj.
„Dok nas pripravljaju za božićno slavlje, dani došašća pred oči nam stavljaju Majku Gospodinovu kako je s ljubavlju iščekivala dolazak Spasitelja svijeta. U njihovu je središtu blagdan Bezgrešnog začeća. Da bi došao k nama, Bog je izabrao Nazaretsku Djevicu, učinio je da iz zemlje nikne praiskonska nevinost koja je u svoje krilo prihvatila Sina Božjega. U Marijinu bezgrešnom začeću Crkva naviješta početak novoga svijeta, ostvarenje prvotnog stanja mira, pravde i sklada, ispunjenje težnje o preobraženu čovječanstvu.
Izvanrednim Božjim zahvatom Marija je ostvarila tu pradavnu nadu čovječanstva i postigla izvornu nevinost. Nije ponovno zadobila ono što je izgubila, nego je uvijek ostala u svijetu iskonske pravednosti koju je Bog predvidio za sve prije postanka svijeta da budu sveti i neporočni pred njim. Ostvarila je to stanje nevinosti ne svojom moći, nego neizmjernim Božjim darom, imajući u vidu Kristovo djelo otkupljenja. Bog joj je dodijelio da na jedinstven način u njemu sudjeluje te je i sama postala njegovim najizvrsnijim plodom.
Pravorijek o Mariji koja je sveta od početka svoga života svjedoči da s njome započinje novo čovječanstvo: uspravno prema nebu, ne pognuto pod teretom grijeha, otvoreno drugima, solidarno s prirodom i svijetom. Bezgrešno začeta pripada prvotnoj namisli Božjoj, svijetu iskonske nevinosti. Stoga je s pravom nazvana ‘početkom boljega svijeta’. Ona svjedoči da je naša budućnost puna nade, da može biti sveta i neokaljana, pripadati Bogu i biti u službi brata čovjeka, slobodna za bližnjega i za Boga.
Nagoviješta sudbinu svih krštenih. Znak je da Bog nije napustio grešnike, nego je u svojem milosrđu predvidio novi početak za sve koji su spremni prihvatiti njegovu ljubav… Bezgrešno začeta Djevica znak je buduće Crkve, ‘svete i neokaljane’, zvijezda nade koja vodi Kristu, neokaljana za Krista i Crkvu, početak novog čovječanstva“, kazao je gvardijan Dukai, istaknuvši kako je rečeno citirao iz uvodnika „Bezgrešna – poticaj i nadahnuće” koji je, u prosinačkom izdanju časopisa Marija, 2017. napisao urednik fra Petar Lubina.
Zaključno gvardijan Dukai podsjetio je kako je Marija „istinski poziv svima i ohrabrenje da ne klonemo pred navalom zla i usred koronakrize“, poručujući: „Upravljena pogleda prema Bezgrešno začetoj, našoj Gospi Osječkoj, molimo za naš hrvatski narod i svakoga od nas. Nastojmo iskoristiti današnju svetkovinu za poticaj i nadahnuće u duhovnom i u svakodnevnom životu.“
Na kraju slavlja vjernici su molili Anđeo Gospodnji te pjevanjem himne „Judskoj Gospi – Gospi Osječkoj“ (M. Dragutinac, harm. Franc Klaćnik, 1968.) slavili Boga i častili „Čuvaricu Osijeka“. Pridržavajući se propisane udaljenosti hodočasnici su u tihoj molitvi učinili ophod oko oltara s kipom Gospe Osječke s Djetetom Isusom, završavajući hodnju u duhu tradicije u crkvi Sv. Križa (posvećenoj 1732.) u kojoj hodočašćenje „Premoćnoj Majci, Gospi Osječkoj“ traje organizirano na blagdan Bezgrešne od 1967. godine. Ta je crkva drevno osječko proštenište na spomendan sv. Antuna.