Budi dio naše mreže
Izbornik

Započeo studij "Management neprofitnih organizacija i socijalno zagovaranje"

Zagreb (IKA )

U vremenu u kojem puno toga podliježe profitu i bespoštednoj konkurenciji treba osposobiti ljude koji će svojim znanjem i umijećem, ali i svojom razvijenom mrežom zagovarati i ostvarivati interese upravo onih koji su na raznim rubovima osobne i društvene prirode, financijske i etičke tragedije, istaknuo dr. Josip Baloban

Zagreb, (IKA) – Poslijediplomski specijalistički studij “Management neprofitnih organizacija i socijalno zagovaranje”, čiji je glavni pokretač Hrvatski Caritas, a nositelj studija zagrebački Katolički bogoslovni fakultet – katedra socijalnog nauka Crkve, započeo je u srijedu 22. rujna u Zagrebu. Svrha toga specijalističkog i interdisciplinarnog studija, na koji se upisalo 46 studentica i studenata iz raznih neprofitnih organizacija, je podizanje razine znanja i vještina u području rukovođenja, vođenja i upravljanja u neprofitnom sektoru s ciljem podizanja razine kvalitete civilnog društva. Na svečanosti otvorenja dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. Josip Baloban izjavio je da kao visoko-obrazovna i znanstvena ustanova u Hrvatskoj KBF u Zagrebu prepoznaje i prihvaća nove izazove i nove zadaće u hrvatskom mladom demokratskom društvu, opterećenom različitim poteškoćama i izazovima te da se on to trudi ostvariti na unutarcrkvenoj, na sveučilišnoj i znanstvenoj te na društvenoj razini. Istaknuo je pri tome da KBF ne želi biti ustanova za jučer i danas, nego za danas i sutra te da ne želi osposobljavati studente samo za specifično religioznu, nego za društveno-socijalnu dimenziju i za dimenziju temeljnih vrednota čovjeka i društva.

Dr. Baloban pojasnio je da u središtu zanimanja KBF-a nije profit, nije razvoj po svaku cijenu, nije ulaženje u Europu bez imena, identiteta i vlastitih posebnosti, već taj fakultet stavlja u središte konkretnog čovjeka, koji ne služi profitu, već obratno; koji se zauzima za svekoliki razvoj na temeljnim etičko-moralnim načelima kršćanstva i koji u Europi prepoznaje tolike svijetle strane, ali ne zatvara oči pred sjenama nove Europe. Kada je KBF odlučio da u suradnji s Hrvatskim Caritasom pokrene ovaj studij imao je pred očima više zadaća, rekao je dr. Baloban, navevši kao jednu od zadaća da se u vremenu u kojem puno toga podliježe profitu, bespoštednoj konkurenciji, osposobe ljudi koji će svojim znanjem i umijećem, ali i svojom razvijenom mrežom zagovarati i ostvarivati interese upravo onih, koji su na raznim rubovima osobne i društvene prirode, financijske i etičke tragedije. Kao još jednu zadaću dr. Baloban naveo je potrebu da se u hrvatskom društvu zajedno s Hrvatskim Caritasom dokida mišljenje da je uloga Crkve samo davati kruh gladnima i odjeću bosima, nego da je uloga Crkve i njezinih članova djelovati terapeutski, preventivno, odgojno i obrazovno.

Iznoseći razloge i motivaciju za organiziranje takvog studija, ravnatelj Hrvatskog Caritasa mr. Ivan Milovčić izjavio je da je postojala želja da se daruje cijelom civilnom sektoru, ali tako i cijelom hrvatskom društvu trajna izobrazba koja će pomoći pojedincima iz neprofitnih organizacija da se lakše i učinkovitije nose s ispunjenjem misija svojih organizacija i zadacima u širem društvu. Kao pastoralno tijelo Hrvatske biskupske konferencije, prema riječima mr. Milovčića, Hrvatski Caritas djeluje unutar civilnog sektora ili društva i u zemlji koja pripada skupu tranzicijskih, postkomunističkih zemalja Europe, a sve relevantne studije pokazuju kako je djelovanje civilnog sektora u tim zemljama slabo. Čini se da građani tek upoznaju procese demokratizacije društva i ne koriste dovoljno ogromnu potencijalnu snagu koju imaju da sami sudjeluju u stvaranju željenih promjena kroz proces dijaloga i pregovaranje, ocijenio je mr. Milovčić. Hrvatski Caritas kao glavni pokretač i inicijator tog studija, zajedno s njemačkim Caritasom, odnosno njemačkom Vladom, prema riječima mr. Milovčića, očekuje od tog studija praktičnost, dostupnost informacija i predavača, razmjenu iskustava i poznanstava i trajno vrednovanje. Kroz interdisciplinarni pogled Caritas očekuje da studenti upoznaju funkcioniranje suvremenoga hrvatskog društva, prepoznaju svoje značenje i svoju ulogu unutar civilnog društva, usvajaju znanja i vještine management za praktične prilagodbe u svojim neprofitnim organizacijama, nauče kako koristiti stečena znanja u konkretnim akcijama kroz proces zagovaranja i, za one koji žele, da upoznaju kršćanske socijalne vrijednosti.

Pokretanje toga studija pozdravili su pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta dr. Pavo Barišić, rekavši da će ga njegovo ministarstvo podupirati koliko to bude potrebno, te ministrica europskih integracija Kolinda Grabar Kitarović, koja je izjavila da je obrazovanje ključ razvoja i budućnosti Hrvatske. Puno uspjeha studiju zaželio je i prorektor za nastavu i studente Sveučilišta u Zagrebu dr. Vjekoslav Jerolimov, prokomentiravši da interdisciplinarnost i međunarodna komponenta od početka prate studij i da osiguravaju uspjeh.

Otpravnik poslova Njemačkoga veleposlanstva dr. Laurids Hoelscher izrazio je zadovoljstvo što je njemačka Vlada financijski potpomogla studij, te je ohrabrio prvu generaciju studenata poručivši im da su potrebni onima koji se ne mogu sami očitovati.

Voditelj europskoga odjela Njemačkog Caritasa Oliver Mueller izjavio je da je njihovo polazište u razgovorima s hrvatskom stranom, koje su počeli prije dvije i pol godine, bila situacija u zemljama srednje Europe i vidjelo se da su socijalni sustavi bili pred teškim zadacima kojima je bila potrebna pomoć nevladinih organizacija kojima je manjkalo ljudi. Pojasnio je da je Njemački Caritas s Češkom proveo slični projekt i već se sada mogu vidjeti pozitivni rezultati. Ocijenio je pri tome da je takav studij važan instrument u unapređivanju civilnoga društva te da je princip supsidijarnosti važan za funkcioniranje svakog društva.