Budi dio naše mreže
Izbornik

Zbirka „Parnassia militia“ ranobaroknog skladatelja Vinka Jelića predstavljena u Svetoj Nedelji

Sveta Nedelja (IKA)

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Svetoj Nedelji i Knjižnice Mihaela Šiloboda, u utorak 28. ožujka 2023. u Knjižnici Mihaela Šiloboda u Svetoj Nedelji, održana je svečanost predstavljanja suvremenoga kritičkog izdanja zbirke duhovnih koncerata „Parnassia militia“ (1622.) ranobaroknog skladatelja, svećenika Vinka Jelića.

Knjigu su predstavili predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Svetoj Nedelji Ivana Juričić, priređivač izdanja, dirigent i čembalist Franjo Bilić te urednici, doc. dr. Martina Mičija Palić i Robert Palić.

Događaj je organiziran pod pokroviteljstvom Grada Svete Nedelje, Zagrebačke županije i Turističke zajednice grada Svete Nedelje.

Kritičko izdanje zbirke „Parnassia militia“, tiskane 1622. u Strasbourgu, objavio je Ogranak Matice hrvatske u Svetoj Nedelji u sunakladništvu s Hrvatskim glazbenim centrom u jesen 2022., povodom 400. obljetnice prvotiska.

Knjiga je do sada predstavljena u okviru 52. Varaždinskih baroknih večeri u auli Hrvatskoga narodnog kazališta u Varaždinu, u Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu te u Strasbourgu.

Također je uvrštena je u zbirku alzaške baštine Nacionalne i sveučilišne knjižnice Republike Francuske u Strasbourgu (BNU), kao i u zbirku Sveučilišne knjižnice u Bernu. Za to izdanje Ogranak Matice hrvatske u Svetoj Nedelji nagrađen je Zlatnom poveljom Matice hrvatske, koju je urednicima dodijelio predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran.

Vinko Jelić (pravo prezime Jeličić) je hrvatski skladatelj (Rijeka, 1596 – Saverne, Alsace, Francuska, nakon 24. srpnja 1636.). Godine 1606. postao je pjevač dvorske kapele nadvojvode Ferdinanda u Grazu, pa se školovao u Ferdinandeumu. Od 1617. bio je zaposlen kao dvorski glazbenik, pjevač (tenor) i instrumentalist u Saverneu (Zabern) kraj Strasbourga, u službi nadvojvode Leopolda. Godine 1618. bio je zaređen za svećenika i imenovan vikarom kolegijalne crkve sv. Marije, gdje je znatno poboljšao glazbeni život. Jeliću se tijekom Tridesetogodišnjega rata izgubio trag. U Strasbourgu je objavio tri zbirke: Nebeska vojska (Parnassia militia, 1622) te Prvi Arion (Arion primus) i Drugi Arion (Arion secundus, 1628), od kojih je u cijelosti sačuvana samo prva. (Izvor)