Budi dio naše mreže
Izbornik

Žene mogu biti akoliti

Vatikan (CNS/IKA )

Pismom biskupskim konferencijama širom svijeta, s datumom od polovice ožujka, Kongregacija za bogoslužje javlja da posluživanje kod oltara mogu obavljati laici, bili muški ili ženski, prenosi američka katolička agencija CNS.

Vatikan, 17. 4. 1994. (CNS/IKA) – Vatikan, 17. 4. 1994. (CNS/IKA) – Pismom biskupskim konferencijama širom svijeta, s datumom od polovice ožujka, Kongregacija za bogoslužje javlja da posluživanje kod oltara mogu obavljati laici, bili muški ili ženski, prenosi američka katolička agencija CNS.
Nova odredba znači da će poslužiteljice kod oltara obavljati službu akolita te će moći podijeljivati pričest, pripravljati oltar kod prinosa darova i za vrijeme mise stajati uz svećenika i đakona.
U pismu, koje je potpisao kardinal Antonio Javierre Ortas, pročelnik Kongregacije za bogoslužje i za sakramente, objašnjava se da je Papinsko vijeće za tumačenje zakonskih tekstova, koje je konačni, autoritativni sudac o spornim pitanjima o smislu bilo kojeg crkvenog zakona, odlučilo o osnovnom pitanju 1992. s jednorečeničnom odredbom o kanonu 230. Zakonika kanonskog prava. Odluka je bila “potvrdna” što se tiče ženskih poslužiteljica kod oltara, ali je tražila daljnje naputke o tom pitanju od kongregacije za bogoslužje i sakramente.
Čini se da je trebalo još 18 mjeseci da se naprave napuci koji su uključeni u pismo kardinala Javierre Ortasa. Oni su osvijetlili četiri točke:
– odluka je prepuštena svakom biskupu, ovisno o mjesnim pastoralnim potrebama. Biskup, nakon što čuje savjet nacionalne biskupske konferencije, mora sam odlučiti kako bi najbolje promicao “stupnjevit razvoj liturgijskog života u svojoj biskupiji”;
– ministranti predstavljaju “plemenitu tradiciju” koja je vodila u svećenička zvanja i mora biti i dalje promican; – svaka odluka da se uvode poslužiteljice kod oltara mora dobro biti objašnjena vjernicima: župnici moraju istaknuti da žene već imaju zadatke na misi, kao što su čitanje iz Pisma i, u posebnim okolnostima, dijeljenje pričesti;
– liturgijske službe koje imaju laici su privremene, ovisno o biskupskoj prosudbi, i ne uključuju pridržavanje prava muškarcima ili ženama.
Odredbu o crkvenom zakonu koja razjašnjava dopuštenje da i žene budu poslužiteljice kod oltara potvrdio je papa Ivan Pavao II.
Upitan o novoj politici, glasnogovornik Vatikana Joaqin Navarro-Valls rekao je da je to rezultat interpretacije postojećih crkvenih zakona, a ne velika inovacija Crkve. Istaknuo je da odluka rješava pastoralna pitanja, a ne doktrinarna, te da bi je neki biskupi mogli prihvatiti, a neki ne. Navarro-Valls istaknuo je da pitanje nije povezano s crkvenom raspravom o ređenim službenicima. Rekao je da služenje kod oltara ima jako različitu kanonsku i doktrinalnu narav.