Istina je prava novost.

Znanstveni kolokvij o životu i djelu glagoljaša fra Marka Japundžića (1914.-2000.)

U prostorijama Općinske narodne knjižnice Drenovci održan je 22. veljače znanstveni kolokvij „Život i djelo fra Marka Japundžića“, koji su organizirali Udruga “Duhovno hrašće” iz Drenovaca, Provincija franjevaca trećoredaca glagoljaša i Institut za ekumensku teologiju i dijalog „Juraj Križanić“ Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u kojem djeluje „Odjel za hrvatski glagolizam“, čiji je član bio fra Marko Japundžić koji je rođen u Drenovcima.

Na početku kolokvija uime organizatora pozdravne riječi sudionicima uputili su predsjednik Udruge Andrija Matić, provincijal mr. fra Ivo Martinović i predstojnik Instituta prof. dr. Jure Zečević. Uslijedilo je osam izlaganja: mr. Vera Erl i doc. dr. Antun Japundžić „Fra Marko Japundžić, njegov rod i njegovi Drenovci“, prof. dr. Milica Lukić „Odavno smo glagoljaši stari ili o glagoljaštvu i glagolizmu u Slavoniji“, fra Mirko Mišković „Glagoljaštvo u Provinciji franjevaca trećoredaca glagoljaša“, prof. dr. Petar Bašić „Životni put i djelo fra Marka Japundžića“, prof. dr. Jure Zečević Božić „Ekumensko djelovanje fra Marka Japundžića“, akademik Stjepan Damjanović „Marko Japundžić o postanku glagoljice“, doc. dr. Tanja Kuštović „Japundžićeva istraživanja hrvatskoglagoljskih liturgijskih tekstova“, dr. Vera Blažević Krezić „Tužna stranica knjige o povijesti hrvatskoga glagolizma ili M. Japundžić o hrvatskim liturgijskim jezicima 18. stoljeća“. Predavanja akademika Stjepan Damjanovića i fra Mirka Miškovića koji nisu bili u mogućnosti doputovati pročitali su dr. Tanja Kuštović i mr. fra Zvonimir Brusač.

Prvom dijelu programa predsjedao je prof. dr. Jure Zečević iz Zagreba, a drugom dijelu programa mr. Vera Erl iz Osijeka.

U sklopu kolokvija prikazana je i multimedijska projekcija Katice Branke Katalinić „Uz 105. godišnjicu rođenja fra Marka Japundžića“, u kojoj su sadržani glavni naglasci iz fra Markovog života i djelovanja te prof. dr. Jure Zečevića „Fra Marko Japundžić – student Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu“, u kojoj je prikazana arhivska građa iz perioda fra Markovog studija teologije.

Po završetku izlaganja održana je i plenarna rasprava koju je moderirao prof. dr. Jure Zečević, u kojoj su, uz izlagače, sudjelovali i drugi nazočni.

Budući da se znanstveni kolokvij o glagoljašu fra Marku Japundžiću održao 22. veljače, upravo na dan koji je Hrvatski sabor proglasio „Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva“, sudionici simpozija pozdravili su i podržali sva postojeća nastojanja za očuvanje, njegovanje i veću prisutnost dragocjene hrvatske glagoljičke baštine u Crkvi i društvu, te apelirali na još veće zalaganje u tom pravcu, u čemu fra Marko Japundžić svima može biti nadahnuće i uzor.

Nazočnima se obratio i načelnik općine Drenovci Jakša Šestić, prof., zahvalivši organizatorima na izvrsnoj organizaciji, predavačima na zanimljivim predavanjima i osobito franjevcima trećoredcima glagoljašima, subraći pokojnog fra Marka koji su u lijepom broju sudjelovali u programu kolokvija. Izrazio je uvjerenje da je kolokvij pridonio osvjetljavanju osobe i djela Drenovčanina fra Marka Japundžića, poželjevši daljnji uspješni rad na objavljivanju Zbornika prezentiranih radova i na projektu cjelovitog objavljivanja svih spisa fra Marka i o fra Marku.

Na završetku programa euharistijsko slavlje predvodio je i prigodnu propovijed održao provincijal franjevaca trećoredaca glagoljaša fra Ivo Martinović, uz koncelebraciju domaćeg župnika Željka Šimića i brojnih svećenika u drenovačkoj župnoj crkvi Sv. Mihaela Arkanđela, u kojoj je kršten fra Marko Japundžić.