Deseto plenarno zasjedanje Papinske komisije za zaštitu maloljetnika
FOTO: Vatican Media // Papa Franjo i bostonski nadbiskup kardinal Sean Patrick O'Malley, predsjednik Papinskog povjerenstva za zaštitu maloljetnika (Vatican Media)
Vatikan (IKA)
Deseto plenarno zasjedanje Papinske komisije za zaštitu maloljetnika održano je u Vatikanu od 4. do 7. travnja. U središtu razmatranja bila je važnost slušanja žrtava i konkretne pomoći. Predstavljeni su i projekti koji se ostvaruju u sklopu Komisije, izvijestio je 9. travnja Vatican News.
Plenarno zasjedanje počelo je svjedočenjem žrtve spolnoga zlostavljanja, što je stalni dio programa kojim se želi dati posebnu važnost pozornom slušanju žrtve o preživjelom nasilju u Crkvi. Članovi Komisije zahvalili su ženi s afričkoga kontinenta za svjedočenje i izražen stav o složenim problemima s kojima se žrtve suočavaju u specifičnom kulturnom kontekstu.
Na početku zasjedanja okupljenim članovima pozdrave pape Franje prenio je predsjednik Komisije bostonski kapucin kardinal Sean Patrick O’Malley, istaknuvši da Sveti Otac cijeni njihovu pomoć u pripravi susreta predsjednika biskupskih konferencija iz cijeloga svijeta o zaštiti maloljetnika u Crkvi, održanoga u veljači u Vatikanu, kao i izradi nedavno objavljenih smjernica i normi. Kao što se navodi u zaključnoj izjavi plenarnoga zasjedanja Komisije, „susret u veljači posvijestio je kritičnu ulogu života i poslanja Crkve na području zaštite maloljetnika, kao i činjenicu da još mnogo toga tu treba učiniti“.
Zbog toga Komisija u skladu sa svojim odgovornostima nastavlja s izvođenjem brojnih projekata kao što su virtualno savjetovanje i razgovor sa žrtvama zlostavljanja (Virtual Survivor’s Advisory Panel); studijski dan sa sudjelovanjem međunarodno priznatih stručnjaka o temi kaznenih seksualnih djela i njihovih posljedica, priprava građe sa smjernicama i analizama modela za praćenje provedbi mjera za zaštitu maloljetnika koja bi bila pomoć mjesnim Crkvama u formiranju, aktualizaciji i poboljšanju programa za zaštitu, istraživanja za procjenu provedbe obrazovnih programa o zaštiti maloljetnika u katoličkim školama poštujući pilot-programe u Južnoj Africi, Kolumbiji, Indiji, na Filipinima i u Kraljevini Tonga.
Radne skupine Papinske komisije za zaštitu maloljetnika nastavljaju suradnju s kongregacijama i dikasterijima Rimske kurije koji su povezani s tim područjem, među kojima su Dikasterij za laike, obitelj i život i kongregacije za nauk vere, ustanove posvećenoga života, kler i biskupe.