Obilježena 32. godišnjica pogibije policijskih službenika u Hrvacama i Maljkovu
Foto: Vojni ordinarijat u RH // 32. godišnjica pogibije policijskih službenika u Hrvacama i Maljkovu
Hrvace/Sinj (IKA)
U Sinju i Hrvacama obilježena je, u ponedjeljak, 18. rujna, 32. godišnjica pogibije devet policijskih službenika i redarstvenika koji su poginuli braneći domovinu, objavljeno je na mrežnoj stranici Vojnog ordinarijata.
Obilježavanje je počelo otkrivanjem spomen-ploče koja je postavljena na Policijskoj postaji Sinj, u čast poginulih policajaca Policijske postaje Sinj. Ante Škoko, Kažimir Abramović, Zoran Bočina, Ivica Grubač, Bogoslav Lukić, Jakov Topić, Dušan Cvrlje, Miro Milanović i Ante Radan poginuli su u razdoblju od 16. do 23. rujna 1991. na području Hrvaca i Maljkova, braneći svoju domovinu Hrvatsku. Misno slavlje predslavio je don Marko Trogrlić, svećenik Vojnog ordinarijata u Republici Hrvatskoj.
Polazeći od evanđeoskog odlomka koji govori o satniku kojemu bijaše bolestan sluga i koji je zamolio Isusa da ga ozdravi, a koji je izgovorio riječi koje su i danas dio euharistijskih slavlja „Gospodine, nisam dostojan da uđeš pod krov moj…“, don Marko Trogrlić je u propovijedi progovorio o tomu strancu kao uzoru vjere.
Zapravo, on u Evanđeljima dobiva jednu od najvećih Isusovih pohvala: „Zaista, kažem vam, ni u koga u Izraelu ne nađoh tolike vjere“. Satnik nam daje lekciju. U Isusu prepoznaje Spasitelja i ide k njemu u uvjerenju da on može rješiti njegov problem. Satnik, taj stranac ne hoda stranputicama života nego ide ravno k Isusu. Kakva poruka svima nama, istaknuo je. „Često tražimo rješenja za svoje probleme na krivim mjestima. Znaju to biti često i odluke mimo, a i protiv vjere. Mi smo pozvani sav svoj život donijeti Isusu koji je Bog i koji ima rješenja za naše probleme kad mi to i ne razumijemo“, istaknuo je propovjednik.
Drugo pitanje koje nam se nameće, istaknuo je don Marko, jest pitanje: Kako satnik rješava svoje probleme? Odgovor glasi: Molitvom! Što satnik radi? On moli Isusa: „Gospodine, ozdravi moga slugu!“ On vjeruje u Božju moć i tu vjeru potkrepljuje svojom molitvom. Satnik Isusa oslovljava s titulom „Gospodine“ koja se pridjeva Bogu! I što se događa? Molitva postiže rezultat. Sluga ozdravlja. Isus čini čudo. Eto poruke za svakog od nas. Bogu se treba obraćati uvijek, a osobito u tamnim trenutcima svoga života. Nikada na stranputicu, uvijek pravim putom. Uvijek k Bogu. Vjera nas dovodi k Bogu, i vjera se uvijek hrani molitvom. Zato je važna molitva u našem životu, dodao je.
U ovoj prigodi, zaključio je don Marko, kad se sjećamo tamnih trenutaka smrti naših dragih i milih branitelja, naše misli trebaju i moraju biti usmjerene k Bogu. Od njega valja vapiti milost „ozdravljenja“. Da nas ozdravi od naših boli. On jedini može naša stanja ozdraviti. On može ublažiti naše boli i jade. Naše tuge i bijede. I mi molimo Gospodina: Gospodine, nisam dostojan, ali Ti sve možeš. Učini ono što Ti možeš učiniti. Jer Ti si Bog. Ti si jedini svevišnji, Isuse Kriste, Bog po sve vijeke vjekova. Amen, zaključio je don Marko.
Nakon svečane mise, na spomeniku koji je u Hrvacama podignut u čast poginulim redarstvenicima, položen je vijenac i upaljene su svijeće za poginule policajce. Cvijeće i upaljene svijeće na spomenik su stavili članovi obitelji, izaslanstvo Ministarstva unutarnjih poslova koje je predvodio glavni ravnatelj policije Nikola Milina uz načelnika Slobodana Marendića, zapovjednika JSIP i načelnike postaja, izaslanstvo Splitsko-dalmatinske županije, gradova Sinja, Vrlike i Trilja, općina Hrvace, Otok i Dicmo i veliki broj članova braniteljskih udruga.
Također, vijenci su položeni i na spomenik u Maljkovu i na spomen pločama koje su postavljene na mjestima stradavanja poginulih policajaca. Uz molitvu i svijeće razmišljalo se o svim poginulim hrvatskim braniteljima čija imena su zlatnim slovima uklesana u povijest Lijepe naše. Obilježavanje su pjesmom animirali članovi policijske klape „Sveti Mihovil“.
Zajedno s članovima obitelji poginulih kolega, sudjelovali su glavni ravnatelj policije Nikola Milina, kao izaslanik podpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova dr. sc. Davora Božinovića, načelnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske Slobodan Marendić zajedno s načelnicom i načelnicima sektora u policijskoj upravi, načelnik stožera motorizirane brigade HV brigadir Ivan Jenjić, izaslanik ministra branitelja i voditelj Veteranskog centra u Sinju Igor Vidalina, zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Ante Šošić, gradonačelnik Sinja Miro Bulj, gradonačelnik Trilja Ivan Bugarin, gradonačelnik Vrlike Jure Plazonić, načelnik Hrvaca Dinko Bošnjak, načelnik općine Otok Dušan Đula i načelnik općine Dicmo Petar Maretić.
Također, na obilježavanju bili su zapovjednik Jedinice specijalne i interventne policije Ante Vugdelija, načelnik PP Sinj Mislav Filipović Grčić, načelnik PGP Imotski Tihomir Nenadić i načelnik PGP Trilj Ljubo Zečić, te svi dosadašnji zapovjednici i načelnici Policijske postaje Sinj od 1991. godine.
Sudjelovali su i članovi braniteljskih udruga, predsjednik udruge specijalne policije Josip Slačanin, članovi Udruge prvi hrvatski redarstvenik, Udruge specijalne policije BATT, Udruge policijskih službenika u Domovinskom ratu Imotski, Udruge Tigrovi 90/91 SDŽ Imotski i Udruge policije Sinja i Cetinske krajine Domovinskog rata, čiji članovi su i inicirali postavljanje spomen ploče na Policijsku postaju Sinj. Uz policijske kapelane don Marka Trogrlića i don Hrvoja Relju sudjelovao je i gvardijan svetišta Gospe Sinjske fra Marinko Vukman, objavljeno je na mrežnoj stranici Vojnog ordinarijata.