Prvi susret predsjednika, voditelja i ravnatelja udruga, domova i centara za osobe s invaliditetom
povjerenik za osobe s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije vlč. Leonardo Šardi
Varaždin (IKA)
Povjerenstvo za pastoral osoba s invaliditetom (OSI) i njihovih obitelji Varaždinske biskupije prvi puta je organiziralo susret predsjednika, voditelja i ravnatelja udruga, domova i centara za osobe s invaliditetom u Varaždinu u subotu 7. ožujka, na kojemu su se okupili predstavnici 20 udruga OSI s područja čitave Varaždinske biskupije.
Susret je započeo u crkvi Sv. Josipa u Varaždinu prigodnim predavanjem povjerenika za osobe s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije vlč. Leonarda Šardija o temi „Dostojanstvo osoba s invaliditetom u Svetom pismu” te predstavljanjem Povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji. Vlč. Šardi nastojao je prisutnima približiti Isusov pristup osobama s invaliditetom te je istaknuo važnost odbacivanja svih onih pogrešnih tumačenja, kako je invaliditet zbog grijeha, ili zbog Božje kazne.
„Htjeli smo ovdje još jednom posvjestiti da je Isus taj koji prvi zove osobe s invaliditetom u središte: i Crkve, a onda jasno, i cjelokupnog društva”, naglasio je vlč. Šardi.
Prvenstveni cilj susreta bilo je umrežavanje svih udruga, domova i centara osoba s invaliditetom s područja biskupije i zajedno ih upoznati s biskupijskim povjerenstvom za OSI.
„Kroz posljednjih godinu i pol koliko sam u službi povjerenika za postoral OSI, promatrao sam situaciju na terenu po čitavoj biskupiji. Shvatio sam kako još nisam uspio biti u svim udrugama, pa je nekako ovdje bio cilj da probamo voditelje udruga upoznati s radom Povjerenstva kako bi onda oni mogli širiti glas među svoje članove. Jako je važno da i korisnici udruga dobe informaciju da smo im ovdje kao potpora i da smo doista spremni za suradnju te da zapravo ništa ne želimo raditi bez njih uopće, po pitanju formiranja ovog oblika pastorala”, poručio je vlč. Šardi.
Nakon predavanja uslijedila je rasprava u koju su se uključili predstavnici različitih udruga koji su pohvalili dosadašnji rad Povjerenstva te izrazili radost što takva vrsta djelovanja postoji na području Varaždinske biskupije. Izrazili su i prepreke na koje se nailazi, a prvenstveno u obliku fizičkih barijera gdje u mnogim crkvama još uvijek ne postoje prilagođeni pristupi za prilaz osoba u invalidskim kolicima. Postavljeno je i pitanje brige za osobe sa psihičkim oštećenjem te molba da se na mjesečnoj razini prikazuje euharistijsko slavlje na nakane svih osoba s invaliditetom s područja biskupije.
Uslijedilo je euharistijsko slavlje koje je predslavio umirovljeni varaždinski biskup Josip Mrzljak u koncelebraciji s vlč. Šardijem, fra Ivanom Širokim i vlč. Ivanom Žmegačom.
U homiliji, biskup Mrzljak podsjetio je na jačinu korizmenoga vremena koje je vrijeme ozbiljnosti. Oslanjajući se na tekst iz Lukina evanđelja (Lk 7, 36-50) potaknuo je vjernike da u vremenu korizme budu oni koji će se odricati poroka i grijeha, koji će brinuti za zdravlje duše, a onda i biti oni koji će prihvaćati u svoje živote svakoga čovjeka. Naša je zadaća promišljati o tome što mi možemo učiniti za ljude koji su u potrebi, koji ne mogu sam.
„I to je smisao i bit korizmenog vremena: dakako, da se odreknemo svega onoga što nije dobro, što je zlo, što je grijeh, ali da se pitamo i što možemo dobra učiniti, pojedinačno, ali isto tako i organizirano. Zato se nastojimo organizirati i u župama i u biskupijama, kako nas upućuje papa Franjo i vidjeti što mi možemo učiniti za čovjeka koji je tu pored nas”, poručio je biskup Mrzljak te podsjetio kako nije toliko važno odreći se nečega, nego nešto nekome darovati: ponajprije samoga sebe, a onda sigurno i svoje sposobnosti, da možemo pomoći onima koji su potrebni naše pomoći. Biskup Mrzljak rekao je da mu je drago što su na susretu sudjelovali ljudi iz čitave Varaždinske biskupije, pa i iz onih najudaljenijih krajeva, što znači da su prepoznali da biskupija nešto čini, da želi organizirati, ali i poticati, da Crkva želi učiniti nešto pozitivno za osobe s invaliditetom.
Nakon euharistijskog slavlja, susret je završio druženjem u prostorijama Caritasovog centra Varaždinske biskupije na Banfici. Ondje su o važnosti i dojmovima sa susreta govorili i sami sudionici. Renata Pocedulić iz Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida grada Varaždina rekla je kako njih uvijek veseli svako okupljanje osoba koje imaju zajedničke interese, a ovdje su se sastali svi oni kojima je stalo do poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom, što je i zadaća pastorala za OSI. „S vlč. Šardijem već duže vrijeme lijepo surađujemo, već smo imali mnoge zajedničke aktivnosti i naši članovi jako vole doći na druženja i na susrete u kojima je ta vjerska dimenzija, jer mnogi od njih zapravo u vjeri i pronalaze utjehu i nadu i žele na taj način živjeti svoj život sa svojim križem”, istaknula je Pocedulić.
Marija Mraz iz Udruge za osobe s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice smatra da je ovakav vid pastorala i taj susret od velike važnosti. „Mislim da je to beskrajno važno, jednako kao i bilo koje područje na kojem se radi nešto za osobe s invaliditetom, ali ovo je sad malo drugačije, jer se radi sa osobama s invaliditetom, što je meni izuzetno bilo bitno, jer uvijek naglašavam: ‘o nama uvijek s nama, ne o nama, pa bez nas’”, poručila je Mraz. Također, potaknula je sve one koji još možda nisu stupili u kontakt i pridružili se suradnji s povjerenstvom za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, da to učine.
Ovo je prvi ovakav susret za predstavnike udruga domova i centara za osobe s invaliditetom s povjerenstvom za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, a vlč. Šardi kaže da nije posljednji. Naime, u planu je da takvi susreti budu redoviti kroz određena razdoblja da se vidi jesu li uspjeli ostvariti željene ciljeve. Svakako, nakana je uvijek u zajedništvu prepoznati koje su potrebe osoba s invaliditetom, kako bi onda uvijek mogli ići u središte tih potreba.
„Ne nešto okolišati ili donositi što nije potrebno, nego da doista čujemo osobe s invaliditetom i da zajedno s njima gradimo ovaj cjelokupni pastoral. Nakon ovog susret svakako treba slegnuti dojmove, ali sigurno će se sad ići više prema župnim zajednicama, prema jačanju korisnika i, ovisno o našim ljudskim mogućnostima i sposobnostima, idemo dalje graditi i jačati tu našu mrežu osoba s invaliditetom”, zaključio je vlč. Šardi.