U svom jubilarnom
Godišnjak poljičkog dekanata "Poljica" donosi zanimljive studije, osvrte, članke i župnu kroniku.
U svom jubilarnom, 25. broju, godišnjak poljičkog dekanata «Poljica», odmah u uvodniku ističe kako je nastao taj list, koji je 1993. g. postao godišnjak. Zamisao tadašnjeg poljičkog dekana don Frane Mihanovića prihvatili su svih 14 župnika na pastoralnom zboru, 1975. g. u Kostanju, i već sredinom veljače 1976. g. izlazi prvi broj, u kojemu se povezuju naraštaji, spajajući prošlost, sadašnjost i budućnost Poljica. U zborniku je, u svih 25 brojeva, do sada ispisano 5.922 stranice, što predstavlja dostojan pisani spomenik. Zahvaljujući župnicima koji uređuju župnu kroniku, u svim je brojevima iscrpno i temeljito obrađeno sve što se događalo u njihovim župama, a veliko značenje #!malih događaja#! zabilježenih u «Poljicima» potvrđuju mnogi uglednici našega javnoga i kulturnog života, posebno etnologinja dr. Jelka Radauš, a zanimljivo je da se, zahvaljujući dr. Marinu Tadinu, svi svesci «Poljica» mogu naći i u francuskoj Nacionalnoj knjižnici. Navodeći najvažnije događaje u prošloj 1999. g., uvodničar spominje smrt utemeljitelja samostalne hrvatske države dr. Franje Tuđmana od kojega se hrvatski narod na dirljiv i dostojanstven način oprostio. Vjerujući u objektivnost suda povijesti smatra da mu ona neće uskratiti naziv Oca domovine, pod uvjetom da današnji i budući naraštaji ne sruše ono što je Tuđman u potpunom suglasju sa svojim narodom i njegovom snažnom potporom mukotrpno sagradio, tj. vlastitu državu, koja je bila san hrvatskih naraštaja i za koju je proliveno #!more#! krvi.
Na prvom mjestu iz uvodnika, biografske podatke o novom splitsko-makarskom nadbiskupu dr. Marinu Barišiću napisao je don Ivan Bodrožić, a fra Karlo Jurišić pogled na «Poljica» u povodu srebrnog jubileja izlaženja. Urednik Frane Mihanović ponovno se vraća nepreboljenoj temi, o kojoj piše pod naslovom «Poljička općina u svjetlu preustrojavanja lokalne uprave i samouprave». Isusovac Rudolf Brajčić obnavlja zamisao o Poljičkoj bibliji iznoseći poticaje i ohrabrenja za kršćansko prihvaćanje i vrednovanje vlastitog života i života drugih ljudi. Zalažući se za nepovredivost ljudskog života, podsjeća na #!Poljički statut#!, čije se inače drugo izdanje, po cijeni od 20 kuna, može nabaviti na istoj adresi kao i godišnjak «Poljica». Povodom 250. obljetnice glagoljaškog sjemeništa u Priku, Ivan Pivčević i dr. Ante M. Strgačić u povijesnom osvrtu obrazlažu kako je uz crkvu sv. Petra, splitski nadbiskup Pacifik Bizza 1750 g. ustanovio sjemenište za školovanje svećenika glagoljaša. Tragovima prošlosti pošli su Mato Marčinko, Orest Korčinski i Viktor Maslenikov koji iznose najnovija otkrića o hrvatskom iskonu i indoarijskim korijenima, dok Danko Vlašić nastavlja s vizitacijama splitskih nadbiskupa u župe Trnbusi i Srijane-Gornji Dolac u 18. st. O poljičkim medaljama piše Klement Lukin, a Poljičku priču Zoran Jurišić. Uz druge zanimljive članke i župnu kroniku, tu je i spomen na preminule svećenike don Matu Meštrovića, don Antu Škobalja i don Ivana Kuvačića, te bibliografija «Poljica» od 1996. do 2000. g. (I02171mm/tš)
POLJICA, zbornik poljičkog dekanata, Gata 2000., 440 stranica, cijena 100 kuna. Narudžbe: Frane Mihanović, Zrinsko-frankopanska 14, 21000 Split, tel. 021/319-529.