Budi dio naše mreže
Izbornik

Župa sv. Martina na Muri proslavila župnu svetkovinu i 550. obljetnicu izgradnje crkve

Sveti Martin na Muri (IKA )

Najsjevernija hrvatska župa, Župa svetog Martina na Muri, proslavila je svetkovinu nebeskog zaštitnika te 550. obljetnicu izgradnje župne crkve.

Proslava svetkovine svetog Martina biskupa u tom pitoresknom međimurskom mjestu započela je u nedjelju 4. studenoga igrokazom dramske sekcije HKUU-e “Pred Martinje”. U srijedu 7. studenoga nakon večernje mise koncert su održali Edmund Andler Borić na orguljama te Goran Končar na violini. Izvodili su djela Johanna Sebastiana Bacha, Richarda Wagnera i drugih poznatih skladatelja.
U četvrtak 8. studenoga slavljena je misa uz klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, dok je u petak 9. studenoga, drugog dana duhovne priprave za župnu svetkovinu, prije početka misnog slavlja održana promocija poštanskog žiga u povodu 550. obljetnice od gradnje župne crkve. Promociju žiga i omotnice je održao Josip Jelenečki, član Varaždinskog kluba kolekcionara. Bila je to promocija 250. omotnice od 1991. godine, a još važnije od omotnice je žig, zahvaljujući kojem na jedan novi način Sveti Martin na Muri postaje dio svjetske filatelističke povijesti, naglasio je Jelenečki. Na omotnici (kuverti) piše Varaždinska biskupija; Sveti Martin na Muri – najstariji zapis arapskim brojkama u Hrvatskoj – 1468”.
Nakon promocije žiga i omotnice, misno slavlje predvodio je generalni vikar Varaždinske biskupije mons. Antun Perčić koji je podsjetio na slavlje blagdana posvete Lateranske bazilike te naglasio kako je vrlo znakovito što je ta crkva majka svih crkava, odnosno preko nje se očituje povezanost sa svim crkvama. Generalni vikar istaknuo je godinu 1468. i gradnju same crkve, poručivši da sama crkva, kao zgrada, ne bi imala smisla da nema žive Crkve. Poslije mise uslijedila je svečana „Martinska procesija”. Na čelu procesije je išao konjanik koji je predstavljao sv. Martina (Stjepan Goričanec). Pri završetku procesije upriličena je scena rezanja plašta siromahu.
U subotu 10. studenoga euharistijsko slavlje predvodio je vlč. Ivica Reparinac, župnik u zagrebačkoj župi Tijela Kristova – Sopot, čiji je zbor animirao pjevanje. Koncelebrirali su domaći župnik Ivan Herceg i župnik iz Štrigove Kristijan Kuhar. U propovijedi je vlč. Reparinac posebno istaknuo važnost milosrđa na koje su svi pozvani živjeti poput sv. Martina biskupa. Spomenuo je opasnost „da budemo zarobljeni zemaljskim bogatstvom koje nas odvodi u sebičnost i oholost“.
Nakon misnog slavlja bilo je predstavljanje dokumentarnog filma o župnoj crkvi koji je izradila radijsko-filmska sekcija Osnovne škole Sveti Martin na Muri pod vodstvom učiteljice Sanje Vebarić. Poslije filma župnik je kratko predstavio prigodni letak koji daje osnovne informacije o župi i župnoj crkvi.
Na župnu svetkovinu, u nedjelju 11. studenoga, održan je, nakon jutarnje mise, blagoslov vina na Trgu svetog Martina. Središnje svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje predvodio je vlč. Tomislav Leskovar, župnik u Selnici.
Potaknut evanđeljem sve je okupljene vjernike pozvao na nasljedovanje Božje riječi. Spomenuo je primjer udovice koja je ubacila u riznicu sve što je imala. Postavio je pitanje: “Jesmo li spremni sve dati Bogu?” Ako smo spremni sve dati za ovaj svijet možemo ponekad ispasti ludi. Ali tek onda kada sve Bogu dajemo, zapravo dobivamo stostruko nazad, naglasio je vlč. Leskovar.
Na kraju misnog slavlja domaći župnik je svima zahvalio i čestitao imendan. Pjevanje na misi animirao je Zbor mladih na čelu s Patrikom Zamudom koji je svirao orgulje.
Župna crkva Sv. Martina biskupa, koja slavi 550. rođendan, potječe iz gotičkoga razdoblja o čemu svjedoče uklesana 1468. godina na konzoli mrežastoga svoda i 1467. godina na gotičkoj sediliji u svetištu. U 18. stoljeću ovoj jednostavnoj jednobrodnoj crkvi prigrađene su dvije bočne kapele, čime ona tlocrtno dobiva oblik križa. Zvonik crkve građen je u potpunosti od opeke, a danas se u njemu nalaze tri zvona, od kojih je najstarije i najveće, posvećeno svetom Martinu biskupu, lijevano u Varaždinu 1845. godine, a preostala dva, posvećena svetom Augustinu i svetom Antunu, u Mariboru 1922. i 1924. U unutrašnjosti se nalazi inventar koji potječe pretežno iz druge polovine 18. stoljeća, a čine ga tri oltara i propovjedaonica, dok su orgulje mlađe i nastaju 1930. godine. Glavni oltar posvećen je zaštitniku crkve, svetom Martinu biskupu, dok se u sjevernoj kapeli nalazi oltar Imena Isusova, a u južnoj oltar posvećen Mariji Celskoj.