Istina je prava novost.

Vatikan: Papin nedjeljni nagovor

Današnja svetkovina Krista Kralja, kojom završava liturgijska godina, podsjeća nas da se stvoreni svijet ne razvija slučajno, već ide prema konačnom cilju konačne manifestacije Krista, Gospodara povijest i svega storenoga – istaknuo je papa Franjo u svom nedjeljnom nagovoru okupljenim vjernicima na Trgu sv. Petra, te primijetio kako će povijest završiti Njegovim vječnim kraljevstvom o kojem govori današnji odlomak Ivanova Evanđelja.

Povijest nas uči da su kraljevstva utemeljena na snazi oružja i pronevjera krhka te prije ili kasnije propadaju. Božje kraljevstvo se, međutim, temelji na ljubavi i ukorijenjeno je u srcima te ne propada. Isus je kralj našeg života te ga moramo nastojati širiti, svjedočeći istinu, a to je ljubav – primijetio je Papa, razmišljajući o današnjoj svetkovini Krista Kralja, koji je, nakon hapšenja pred Pilatom bio ponižavan kao terorist koji ruši politički poredak i želi postati židovski kralj. Isus je Pilatu objasnio kako njegovo kraljevstvo nije od ovoga svijeta, iako ga je oduševljena masa nakon umnožavanja kruha željela proglasiti kraljem. Za Isusa pojam kraljevstvo je nešto drugo. Ne postiže se sigurno pobunama, nasiljem ni oružjem. Odgovarajući Pilatu, Isus je primijetio kako se njegovi učenici ne bore ljudskim sredstvima. On je došao na svijet ostvarujući moć ljubavi i svjedočeći istinu. Radi se, objasnio je Papa, o Božjoj istini, bitnoj evanđeoskoj poruci, želeći ostvariti u svijetu kraljevstvo ljubavi, pravde i mira. To se kraljevstvo širi po cijelom svijetu do svršetka vremena. Upravo zbog toga od nas danas Isus traži da dopustimo da On postane naš Kralj, kralj koji nas svojom riječju, primjerom i pridonošenjem žrtve na križu spašava od smrti, pokazujući izgubljenom i zbunjenom čovjeku put, osvjetljujući novim svijetlom njegovo postojanje obilježeno sumnjama, strahom i svakodnevnim iskušenjima.

Nakon molitve Anđeo Gospodnji Papa se osvrnuo na jučerašnje obilježavanje 89. godišnjice početka strašne gladi holodomora, koji je u Ukrajini prouzročio na milijune mrtvih. Staljin je, naime, naredio da se Ukrajincima oduzmu sve životne namirnice kako bi stanovništvo bilo prisiljeno napustiti svoj rodni kraj. Progon, čije se posljedice i danas osjećaju, trajao je oko pet godina. Ta teška rana prošlosti mora biti – prema Papinim riječima – poziv svima da se slične tragedije ne bi smjele nikada više ponoviti. Pozvao je nazočne da se mole za Ukrajinu i za toliko željeni mir.

Među brojnim skupinama posebno je pozdravio oko osam tisuća pjevača koji su tijekom tri protekla dana sudjelovali na Trećem međunarodnom susretu zborova u Vatikanu i sudionike Kongresa o plodnosti, što ga je prigodom 50. obljetnice objave enciklike Pavla VI. Humanae vitae priredilo u Rimu Katoličko sveučilište Presvetog Srca.