Nadbiskup Auza u UN-u na raspravi o djeci i oružanim sukobima
FOTO: Vatican Media // nadbiskup Bernadito Auza (Vatican Media)
Vatikan (IKA)
Na otvorenoj raspravi Vijeća sigurnosti UN-a o djeci i oružanim sukobima, nadbiskup Bernardito Auza, stalni promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima, istaknuo je da je potrebno donijeti odredbe u svrhu zaštite djece, informiranja i obrazovanja pučanstva, te za uspostavljanje kulture mira.
“Veliko nasilje zbog oružanih sukoba, kojega su žrtve milijuni djece, imaju strašne posljedice na sadašnjost i na budućnost njihovih života i zajednica”, istaknuo je nadbiskup Bernardito Auza, stalni promatrač Svete Stolice pri Organizaciji ujedinjenih naroda, govoreći 2. kolovoza na otvorenoj raspravi Vijeća sigurnosti, održanoj o temi „Djeca i oružani sukobi“, prenosi Vatican News.
Nadbiskup Auza je spomenuo posljednji izvještaj glavnoga tajnika, koji pokazuje ‘tragičnu stvarnost koja prekida svaki postupak koji može pružiti nadu i blagostanje tim mališanima kojih se lišava svega: od obrazovanja do zdravstvene skrbi, od ljubavi vlastite obitelji do najosnovnije pomoći za preživljavanje’.
Potaknuo je na analizu tih negativnih pojava na afričkom kontinentu, primjerice napuštanje školovanja, prisilno regrutiranje u oružane sukobe i utjecaj ekstremističkih ideologija na odluke mladih.
Valja razmotriti duboke uzroke takvoga stanja, i posebno to što su zbog društveno-gospodarske nerazvijenosti i nedostatka perspektive oružani sukobi često alternativa za našu mladež. Osim toga, vrlo je zabrinjavajuće i to što su u nekim slučajevima radikalizacija i ekstremističke ideologije potaknuli mlade na odluku da prihvate zlokobne ideje, postajući tako i sami uzrok uništenja i očaja u životu brojnih drugih ljudi”, rekao je Auza.
Nadbiskup je naveo da se zaustavljanje nasilja i njegovih posljedica krije u odgoju za mir u obitelji i školi, ali i u ulozi žena kao ‘poučavateljica mira’. Upozorio je također na uništavanje objekata važnih za zdravlje i obrazovanje te na, nedavno izraženu, zabrinutost pape Franje za život djece u bombardiranjima u sirijskoj pokrajini Idlib.
“Ima također novih inicijativa koje očituju volju država članica da se prekine i spriječi veliko nasilje kojemu su podvrgnuta djeca obuhvaćena oružanim sukobima. Posebno ohrabruje to što te inicijative uključuju zauzimanje za ratifikaciju i opću primjenu Fakultativnog protokola uz Konvenciju o pravima djeteta glede uključivanja djece u oružane sukobe”, primjetio je nadbiskup te uputio poziv na ulaganje većih napora.
“Neka se ulože veći napori za puštanje djece vojnika, kao i da mlade žrtve drugoga nasilja dobiju potporu koja im je potrebna za ponovnu integraciju. Ta potpora treba obuhvatiti najranjivije, uključujući djecu začetu i rođenu nakon seksualnoga nasilja povezanoga sa sukobima. Djeca koja se nalaze u takvim prilikama nemaju manje dostojanstva, te ih stoga treba zaštititi od nasilja i smrti”, istaknuo je Auza.