Priopćenje sa susreta mitropolita Porfirija, episkopa Jovana i biskupa Škvorčevića
episkop Jovan Ćulibrk i mitropolit Porfirije Perić s biskupom Antunom Škvorčevićem
Zagreb (IKA)
U Biskupskom domu u Požegi, 2. lipnja, susreli su se zagrebačko-ljubljanski mitropolit Porfirije Perić, episkop pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk te požeški biskup i predsjednik Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za ekumenizam i dijalog Antun Škvorčević.
Domaći biskup Antun podsjetio je na znakovitost tog susreta u vremenu neposredno nakon svetkovine Duhova, koju su katolici proslavili prošle nedjelje, a koju će pravoslavni proslaviti sljedeće nedjelje, povezane u svijetu s ekumenskim nastojanjima. Duhovi dozivaju kršćanima u svijest kako je Crkva djelo Isusa Krista, živo u snazi Duha Svetoga te u tom svjetlu i s polazišta vjere razmišljaju o svojim odnosima, mole za jedinstvo Isusovih učenika i promiču međusobno povjerenje.
Biskup je podsjetio na susret svih episkopa Srpske pravoslavne Crkve u Hrvatskoj s delegacijom Hrvatske biskupske konferencije, održan u siječnju prošle godine, koji je bio snažna postaja u nastojanju oko međusobnog razumijevanja i povezivanja pastira dviju Crkava s obzirom na njihovo evanđeosko poslanje u Republici Hrvatskoj.
Nakon izolacije zbog ugroze koronavirusom te potresa u Zagrebu i okolici ugledni sugovornici imali su prigodu na ovom susretu razgovarati o nekoliko zajedničkih pitanja, važnih za svjedočenje kršćanskih vrijednosti u konkretnim situacijama hrvatskog društva. Među ostalim, nastojali su definirati zajednički stav o pravu vjernika na pristup svetim tajnama i život po vjeri u vrijeme obustave okupljanja u Hrvatskoj zbog ugroze koronavirusom.
Utvrdili su potrebu njegovanja kršćanske kulture spomena na žrtve stradanja iz zajedničke prošlosti, kako s obzirom na Jasenovac i Bleiburg tako i na druge teške događaje sve do Domovinskog rata, tražeći mogućnost da oni ne budu povezani s povredama bilo koga ili provokacijama političke ili druge naravi.
Započeli su razgovor o pojedinim pastoralnim pitanjima kao što su mješovite ženidbe, vjeronauk u školi i zajednički stav o moralnim društvenim problemima. Zaključili su kako su susreti episkopa i biskupa nezamjenjivi za promicanje međusobnog povjerenja i suradnje dviju Crkava s obzirom na različita – pa i najteža – pitanja s evanđeoskih polazišta, i nastojanja da im upletenost u dnevno-politička događanja ne oduzmu snagu i vjerodostojnost.