Istina je prava novost.

Misa za zdravstvene djelatnike u Vojnom ordinarijatu

Na blagdan Gospe Lurdske i Svjetski dan bolesnika u kapeli Vojnoga ordinarijata u Zagrebu svečano misno slavlje za medicinsko osoblje predvodio je 11. veljače vojni ordinarij u RH Jure Bogdan.

Na misi za medicinsko osoblje koje brine o bolesnicima, ranjivoj skupini društva, često „izlažući opasnosti vlastiti život kako bi spasili život drugih“ kako ističe i papa Franjo u molitvi Blaženoj Djevici Mariji objavljenoj u vremenu pandemije koronavirusa, uz koncelebraciju generalnog vikara don Marka Mede okupili su se medicinske sestre i tehničari, predstavnici medicinskog osoblja iz različitih dijelova Lijepe Naše, na čelu s predsjednicom Hrvatske udruge medicinskih sestara Tanjom Lupieri. Nažalost, zbog pandemije koronavirusa i epidemioloških mjera koje su na snazi nije bilo moguće da se okupe u većem broju usprkos želji mnogih, objavljeno je na mrežnoj stranici Vojnoga ordinarijata.Mons. Bogdan zahvalio je na daru medicinskog osoblja i na njihovu požrtvovnom radu za dobro bolesnika koji su im povjereni te ih ohrabrio i potakao na daljnje služenje u službi u koju su pozvani. Imajući pred očima lik malene Bernardice i događaj koji se zbio u Lurdu, biskup je s prisutnima promišljao i o riječima pape Franje upućenim za ovogodišnji svjetski Dan bolesnika, istaknuvši dijelove Papine poruke.

Naime, papa Franjo u poruci posebnu pažnju posvećuje bolesnicima i onima koji skrbe za njih, posvješćujući kako je bolest ona koja često nameće pitanje smisla, koje se u vjeri upućuje Bogu, a od nas traži da damo novo značenje i učinimo zaokret u životu svjesni da na njega možda nećemo odmah naći odgovor, kao ni pomoć u tom mukotrpnom traženju.

„Bolest uvijek ima lice, i to ne samo jedno: ona ima lice svakog bolesnika i bolesnice pa i onih koji se osjećaju zapostavljenima, isključenima i žrtvama društvenih nepravdi kojima im se uskraćuju njihova temeljna prava (usp. Fratelli tutti, 22).“ U ovoj pandemiji koronavirusa koja nas je zahvatila je „došla do izražaja predanost i velikodušnost zdravstvenog osoblja, volontera, radnika i radnica, svećenika, redovnika i redovnica koji su profesionalno, požrtvovno i s osjećajem odgovornosti i ljubavi prema bližnjima pomagali, liječili, tješili i služili mnogim bolesnicima i članovima njihovih obitelji. To je tiho mnoštvo muškaraca i žena koji su odlučili ne okretati glavu na drugu stranu, nego pogledati u lice i vidati rane bolesnika koje su doživljavali bliskima zbog zajedničke pripadnosti ljudskoj obitelji. Ta bliskost je, naime, dragocjeni melem koji pruža podršku i utjehu bolesnicima u njihovoj patnji.“ istaknuo je vojni biskup, citirajući riječi pisma pape Franje.

Prije završnog blagoslova koji je zazvao na prisutne kao i na ostale njihove kolege i kolegice, njihove obitelji i povjerene im bolesnike, mons. Bogdan pozvao je na zajedničku molitvu Blaženoj Djevici Mariji pape Franje u vremenu koronavirusa koja se u Vojnoj biskupiji u Republici Hrvatskoj svakodnevno moli.