Cjepivo mora biti dostupno svakome i posvuda
predsjednik Papinske akademije za život nadbiskup Vincenzo Paglia (Vatican Media)
Vatikan (IKA)
U zajedničkom apelu objavljenom 2. srpnja Sveta Stolica, Svjetski liječnički savez i Njemačka savezna liječnička komora zatražili su dostupnost cjepiva diljem svijeta i borbu protiv lažnih informacija, prenosi Vatican News.
U dokumentu se upozorava da je od odlučujuće važnosti u aktualnoj svjetskoj zdravstvenoj krizi podijeliti cjepivo protiv koronavirusa u sve krajeve svijeta i zaustaviti svaku inicijativu temeljenu na širenju laži o cijepljenju.
To pak znači da treba raditi na širenju informacija o sigurnosti i nužnosti cijepljenja kako bi se zaustavilo „fake news“, istaknuo je pročelnik Papinske akademije za život na konferenciji za novinare u Vatikanu nakon međunarodnoga okruglog stola spomenutih ustanova o temi „Covid 19 i cijepljenje“ 1. srpnja.
U priopćenju se upozorava da je pandemija koronavirusa razotkrila opasnosti nacionalizma cijepljenja – dok bogate zemlje imaju mogućnosti i resurse brzo sklapati bilateralne ugovore s farmaceutskim tvrtkama, siromašne zemlje su zbog financijskoga pritiska i nedostatka proizvodnih kapaciteta u vrlo nepovoljnom položaju. Cjepivo mora biti dostupno svakome i posvuda, bez obzira na financijske mogućnosti, poručio je nadbiskup Pagliai. Zbog toga treba naći ravnotežu između legitimnih patentnih prava farmaceutskih tvrtki i potreba društva u cjelini. Patente se ne smije promatrati kao apsolut.
Predsjednik Svjetskoga liječničkoga saveza Frank Ulrich Montgomery upozorio je da trenutačno pristup cjepivu protiv Covida 19 ima vrlo mali postotak svjetskoga stanovništva te poručio da im je moralna obveza nadići tu nepravdu. Cjepivo ne štiti samo pojedince već cijelo stanovništvo, a prije svega slabe i bolesne koji se nisu mogli cijepiti.
Voditelj međunarodnoga ureda Njemačke liječničke komore Ramin Parsa-Parsi istaknuo je pak da je pandemija više nego ikada prije učinila očitom važnost suradnje i razmjene kako u svijetu uopće tako i među različitim disciplinama. Svjesni smo da živote ne spašava cjepivo po sebi već aktualno cijepljenje, rekao je Parsa-Parsi.
Papinska akademija za život i oba liječnička saveza odlučni su u zajedničkom zauzimanju protiv skeptičnosti prema cijepljenju koja je posljedica negativnih iskustava sa zdravstvenim sustavom ali još više širenja lažnih informacija i mitova, osobito na društvenim mrežama. Stoga sve pozivaju da imaju povjerenja u cijepljenje protiv Covida 19 jer „ni jedno medicinsko otkriće nije spasilo toliko života i spriječilo toliku patnju“.
Nadbiskup Paglia također je upozorio na opasnost nametanja zapadnoga shvaćanja medicine drugim dijelovima svijeta, jer se povjerenje temelji na poštenim međunarodnim odnosima. Diljem svijeta različiti su i prioriteti, u Africi naime više ljudi umire od malarije ili tuberkuloze nego od Covida 19; nedostatak sanitarnih uvjeta i pitke vode za mnoge su ljude veća prijetnja. Protupandemijske mjere moraju uzeti u obzir te strukturalne probleme, poručio je nadbiskup Paglia.