Prije proslave Velike Gospe u Sinju izvedena drama "Opsada Sinja 1715. godine"
Foto: Turistička zajednica grada Sinja / Predstava "Opsada Sinja 1715. godine"
Sinj (IKA)
U danima pred blagdan Velike Gospe, u crkvenom, kulturnom i zabavnom programu, skupina amatera i profesionalaca već 15 godina izvodi dramu „Opsada Sinja 1715. godine“ pa je tako bilo i ove godine, u četvrtak 12. kolovoza u večernjim satima.
U prvom činu, koji se odvijao u središtu grada, na Trgu kralja Tomislava, ispred crkve Gospe Sinjske, Mustafa paša Ćelić s konjanicima bahato i samouvjereno ulazi u varoš, pali crkvu i prijeti da će lako osvojiti tvrđavu.
Kako se rodilo štovanje Čudotvorne Gospe Sinjske
Drugi je čin bio u „Alkarskim dvorima“. Zasjeda „Ratno vijeće obrane“ i poslije žestoke rasprave odlučuje da treba braniti Grad do posljednje kapi krvi. Turci su nekoliko dana jurišali da bi osvojili Grad, ali su hrabri branitelji odbijali napade. U ranu zoru blagdana Velike Gospe, straža je javila zapovjedniku Juri Balbiju da se turska vojska povukla u Livno i da je Grad slobodan. Zapovjednik u izvještaju piše da su vojnici i narod uvjereni da ih je Majka Božja spasila. Stoga su sliku Majke od milosti okrunili zlatnom krunom. Tada se rodilo štovanje Čudotvorne Gospe Sinjske.
Tekst je napisao umirovljeni profesor Velimir Borković, a redatelj je Robert Kurbaša. U drami se pojavljuju povijesne osobe: zapovjednik Grada Jure Balbi, gvardijan fra Pavao Vučković, zapovjednik posade Ivan Manzecca, Mustafa paša Ćelić i drugi. Uloge su tumačili spomenuti glumci, a sudjelovali su još: Gradski zbor Brodosplit pod dirigentskom palicom mô Vlade Sunka, Hrvatska gorska služba spašavanja, Alkarska ergela, nekoliko kulturno-umjetničkih udruga: Marko Marulić, Kliški uskoci, Gromovi Zagore, Sinjski ferali, Braniteljska zadruga Patriot i druge. Priredba je oduševila brojne gledatelje, a organizirala ju je Turistička zajednica grada Sinja.