Otkriveno spomen-obilježje Anti Franičeviću u župi Sućuraj
Otkrivanje spomen-obilježja Anti Franičeviću
Sućuraj (IKA)
U župi Sućuraj na otoku Hvaru u ponedjeljak 29. studenoga otkriveno je spomen-obilježje pokojnom mještaninu i dragovoljcu Domovinskog rata Anti Franičeviću, a otkrili su ga Antin suborac Ivan Matić i brat Dinko.
Prije otkrivanja u novom mjesnom groblju na grob pokojnog Ante vijence su položili zapovjednik flote Hrvatske ratne mornarice kapetan bojnog broda Darko Malečić kao izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, a kao izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića i župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana vijence je položio dožupan Stipe Čogelja. Potom su vijence položili načelnik Općine Sućuraj Ivan Slavić te uime Udruge veterana HRM Miroslav Lozina. Prigodnu molitvu predvodio je sućurajski župnik fra Stipo Marčinković.
Nakon polaganja vijenaca u župnoj crkvi Sv. Jurja misno slavlje predvodio je župnik fra Stipo koji je sve pozdravio, posebice Antinog brata Dinka, a pozdrave je uputio i majci Mari. Također je posebno pozdravio Ivana Matića i Miroslava Lozinu. Naveo je riječi Ivanova evanđelja: „Nitko nema veće ljubavi od ove: položiti vlastiti život za svoje prijatelje“ (Iv 15, 13). Podsjetio je kako je pokojni Ante položio svoj život za svoj Sućuraj koji je neizmjerno volio, za svoju Splitsko-dalmatinsku županiju i za svoju domovinu Hrvatsku. Fra Stipo je poželio „da u našem Sućurju, u našoj Splitsko-dalmatinskoj županiji i u našoj domovini Hrvatskoj uvijek bude dovoljno onih koji će biti spremni svojim životom i radom svakodnevno izgarati i, ako bude potrebno, i svoje živote položiti za svoj narod i svoju Domovinu“.
Potom je kod monumentalnog kipa sv. Nikole i spomen-obilježja odsvirana himna „Lijepa naša Domovino“. Prigodne govore održali su kapetan Darko Malečić, Ivan Matić i Miroslav Lozina. Spomen-obilježje otkrili su Ivan Matić i Dinko Franičević, a blagoslovio ga je župnik fra Stipo.
Na spomen-obilježju su riječi iz pjesme Sućuranina Josipa Slavića „Hrvatska, brode moj“: „Ja nisam putnik, putnik bez karte. Ja imam svoj brod, svog Boga, svoj svod, svoj rod. Ja nisam putnik bez karte, Hrvatska, brode moj“.
Kapetan korvete Ante Franičević u noći s 14. na 15. rujna 1991. godine, zajedno s pripadnikom Hrvatske ratne mornarice Ivanom Matićem i djelatnicima brodogradilišta „Greben“ iz Vele Luke Željkom Županovićem i Daliborom Zokićem, sudjelovao je u akciji oduzimanja broda bivše Jugoslavenske ratne mornarice, desantno-jurišnog čamca DJČ 112, prvog ratnog broda koji je podigao zastavu Republike Hrvatske, odnosno Hrvatske ratne mornarice. Akcija oduzimanja broda izvršena je u noći, u okolnostima potpune pomorske blokade hrvatskih otoka i obale od strane Jugoslavenske ratne mornarice. Uz to, brod je je bio tehnički nedovoljno ispravan. Ipak, oni su to herojsko djelo uspješno izvršili. Oko 21:30 iz Vele Luke na sjeveru otoka Korčule zaplovili su prema Sućurju na istoku otoka Hvara, a onda prema Drveniku te odatle uz druga primorska mjesta stigli do Makarske, a potom do Omiša i brod usidrili u rijeci Cetini. Prije polaska iz Vele Luke Ante je nazvao admirala Svetu Leticu, koji je 12. rujna 1991. godine imenovan zapovjednikom Hrvatske ratne mornarice, i lozinkom: „Idemo koćariti“ dao mu do znanja da kreću u akciju. Nažalost, Ante je 29. studenoga 1991. tragično izgubio život.
Općinsko vijeće Sućurja na jednoj od svojih sjednica odlučilo je da se Anti Franičeviću postavi spomen-obilježje između staroga i novoga trajektnog pristaništa za veće trajekte, koje će biti završeno do polovice sljedeće godine, te da ono nosi Antino ime.