Istina je prava novost.

Kršćanski demokrati u Vatikanu i Rimu o budućnosti Europe i ulozi kršćanstva

Stotinjak europskih parlamentaraca iz kluba kršćanskih demokrata, među kojima i sva četiri hrvatska zastupnika u Europskom parlamentu, okupili su se u četvrtak i petak 8. i 9. lipnja u Vatikanu i Rimu kako bi razgovarali o budućnosti Europe i ulozi kršćanstva. Bez kršćanskih vrijednosti „europski način života“ izgubio bi dušu, a kršćanski demokrati kreiraju politike temeljene na odgovornosti, slobodi, supsidijarnosti i pluralizmu koje okupljaju – neke su od poruka koje su istaknute sa studijskih dana zastupnika.

Tijekom dva dana parlamentarci su imali više susreta s predstavnicima Katoličke Crkve, sudjelovali su na misnom slavlju u bazilici sv. Petra koje je predvodio predsjednik Vijeća biskupskih konferencija Europske unije biskup Mariano Crociata, a bila je planirana i privatna audijencija s papom Franjom, no odgođena je zbog papine operacije.

Prvi dio skupa održan je na rimskom brežuljku Aventinu, u organizaciji Suverenoga Malteškoga reda, koji su bili domaćini rasprave o kršćanstvu i odgovornosti Europe u svijetu u četvrtak na svetkovinu Tijelova. Okupljene je pozdravio veliki meštar Malteškog reda fra’ John Dunlap koji je rekao da svako ljudsko djelovanje treba dušu i inspiraciju. „U vašem slučaju, kao dijela obitelji kršćanskih demokrata, nadahnuće proizlazi iz kršćanskih vrijednosti i bratstva u ime Krista“, rekao je veliki meštar obraćajući se predstavnicima gotovo svih zemalja članica Europske unije. Za Dunlapa najteže pitanje s kojim će se suočiti Europski parlament bit će shvatiti „kako ponovno stvoriti uvjete da cijelu Europu ponovno učinimo kontinentom mira, tolerancije, poštivanja ljudskih prava sa zdravim društvenim i ekonomskim razvojem“.

Zastupnici su još poslušali govore prodekana Kardinalskoga zbora kardinala Leonarda Sandrija, podtajnika za odnose Svete Stolice s državama mons. Miroslawa Wachowskog te velikoga kancelara Malteškoga reda Riccarda Paternò di Montecupoa, dok je predsjednik COMECE-a biskupa Crociata istaknuo da i dalje u Europi postoje tendencije da se iz javne komunikacije i društvene vidljivosti uklone one stvarnosti – prije svega religijske – iz kojih ljudi crpe vrijednosti prema kojima žive.

„Inzistiranje na vrijednostima učiteljstva papa i biskupa koji prate Europsku uniju od njezina rođenja, u okviru putovanja cijele Europe, može se razumjeti brigom koju Crkva izražava za nju. Težina koju je kršćanstvo imalo, i još uvijek ima, u oblikovanju dubokoga identiteta Europe, ne isključujući sve druge doprinose koji su postupno dodavani, dodjeljuje kršćanskim Crkvama odgovornost da prate putovanje naroda do kojih im je jako stalo, njihovu povijest i sudbinu. Tim više što su Crkve jedni od najuvjerenijih pobornika Unije i njezina sve većega ujedinjenja; to je dio njihovog najdubljeg osjećaja, budući da su kršćani bili i ostali među njegovim glavnim arhitektima“, rekao je čelnik COMECE-a.

U raspravi se govorilo o ulozi kršćanskih vrijednosti u procesima europske integracije, u suočavanju s izazovima ruske invazije na Ukrajinu, o upravljanju migracijskim tokovima te o doprinosu koji mogu dati stvaranju ozračje istinske solidarnosti i bratstva u europskom kontekstu.

Drugog dana u petak 9. lipnja održan je panel o migracijama, a predavanje o kršćanskim vrijednostima i europskome identitetu zastupnicima je održao predsjednik emeritus Papinskoga vijeća za kulturu i predsjednik Papinskoga povjerenstva za sakralnu arheologiju kardinal Gianfranco Ravasi.