Istina je prava novost.

Biskup Škvorčević primio kosovske svećenike

Požeški biskup Antun Škvorčević primio je u srijedu 26. srpnja u Biskupskom domu u Požegi župnika i voditelja svetišta Gospe Letničke na Kosovu Marjana Demaja i župnika Župe Uzvišenja Svetog Križa u Glavičici na Kosovu Ambroza Demaja.

Svećenici se trenutno nalaze u posjetu Hrvatima doseljenima 1992. iz Letnice i okolice na područje Požeške biskupije, najvećim dijelom u Župu Voćin i Župu Đulovac. U njihovoj pratnji bio je župnik u Voćinu i voditelj svetišta Gospe Voćinske Ivan Ereiz.

Svećenici su upoznali biskupa sa situacijom mjesta u kojima su stanovali letnički Hrvati, zapuštena ognjišta i kuće koje pomalo propadaju jer ih nitko nije naselio, svjedočeći o tužnim tragovima raseljavanja na Kosovu, ne samo hrvatskog nego i albanskog življa. Za razliku od toga, Letnički doseljenici na područje Požeške biskupije oživjeli su mjesta u kojima su se nastanili te svojom vjernošću Bogu, Crkvi, obitelji i brojnom porodu predstavljaju osobit zalog hrvatske budućnosti.

Biskup Škvorčević istaknuo je da to ima osobito značenje u Voćinu, marijanskom duhovnom središtu Požeške biskupije, gdje je njihova letnička odanost Isusovoj Majci dobila svoju novu dimenziju.

Sugovornici su izrazili nadu da će mladi iz navedenih obitelji ostati vjerni baštini otaca te biti nositelji zdravog odnosa prema životu i obitelji u hrvatskom društvu. Zauzeli su se za to da se povezanost između Letnice i Voćina nastoji i dalje podržavati u službi njihova duhovnog dobra. Zahvaljujući svećenicima na posjetu Požeškoj biskupiji, mons. Škvorčević im je na kraju uručio znanstvenu monografiju „Požeška Katedrala“ i novo izdanje knjige „Dijecezanski muzej i Riznica požeške Katedrale“.

Spomenute svećenike u požeškoj katedrali primio je prepošt Stolnog Kaptola Ivica Žuljević te ih je upoznao s njezinim znamenitostima, poveo ih u Riznicu katedrale, Dom pape Ivana Pavla II. te Dijecezanski muzej. Posjetili su i crkvu sv. Lovre u kojoj im je bila predstavljena uloga koju su imali franjevci u vrijeme osmanlijske vladavine u Požegi i isusovaca u doba obnove nakon Osmanlija, a napose im je prikazano sadašnje stanje Požeške biskupije.