Istina je prava novost.

Spomendan sv. Anđele Merici proslavljen u Gračanima

Spomendan sv. Anđele Merici svečano je proslavljen u subotu 27. siječnja 2024., u Župi sv. Mihaela Arkanđela u zagrebačkom naselju Gračanima.

Vjernici su se za proslavu spomendana sv. Anđele pripremali devetnicom u organizaciji prijateljica sv. Anđele. Prijateljice sv. Anđele je zajednica žena i djevojaka koju su utemeljile sestre uršulinke, a u župi u Gračanima djeluju više od 30 godina.

Prije večernjih misa molili su krunicu Blažene Djevice Marije i litanije sv. Anđele. U srijedu su molili krunicu sv. Josipa. Također, jedna od prijateljica sv. Anđele pročitala bi kratki tekst iz Svetog pisma i Spisa sv. Anđele. U ovogodišnjim razmišljanjima tema je bila „gostoprimstvo“.

Sveta Anđela u čijem srcu se nastanila Božja riječ, u svojim spisima potiče svoje kćeri na gostoprimstvo, najprije prema Bogu i njegovoj Riječi, a onda i prema bližnjima i svima oko sebe, jer je ono „jedan oblik moguć svima i na svakom koraku. Pozvani smo dati se pokrenuti i izvući iz svoje zone komfora, dati se smetati. Ne radi se ovdje samo o nepoznatima koji zvone na naša vrata nego o svakom susretu s onima koji idu k meni, koji me trebaju, koji sa svojim problemima kucaju na vrata kućice moga srca.“

Tekstove za Devetnicu pripremila je s. Gabrijela Hrgić.

Na sam spomendan, svečanu misu predslavio je župnik fra Marin Matančić, TOR. Posluživao je trajni đakon Zagrebačke nadbiskupije vlč. Ratko Podvorac koji je izrekao i homiliju.

Tumačeći Evanđelje dana (Mk 4, 35 – 41) među ostalim je rekao da je svakodnevnica mjesto susreta s Bogom. „Bog uvijek iz ljubavi koristi našu svakodnevicu kao mjesto susreta, ma kako izgledala obično. U ovom Evanđelju kao i mnogo puta prije, Isus koristi jedan svakodnevni redoviti događaj da bi nas upoznao s Otajstvom onoga što je došao učiniti. Nakon čudesa koja je činio poziva svoje učenike da ‚prijeđu prijeko‘ na drugu obalu. Oni se nalaze s druge strane obale. Prelazak prijeko znači jednu novu stvarnost, kako u ovom, tako i u budućem životu“, rekao je.

„Iako je prelazak s lađom trebao biti redovit jer lađu su vozili iskusni ribari, dogodila se velika oluja, veliki valovi. Bilo je dramatično i učenici su se bojali da je to kraj. Pozivaju Isusa koji je spavao da ih spasi. Isus se budi, ustaje i zapovijeda oluji, valovima da umuknu. More je uvijek slika svijeta, opasnosti, tajanstvenosti te dubine, gotovo slika napada na otajstvo koje nam treba pomoći da ‚prijeđemo prijeko‘. Bez Krista nisu mogli prijeći. Krist je taj koji dovodi na drugu stranu obale. Često puta Isus u Evanđelju govori riječju umukni kada se obraća đavlu. Poziv učenicima da prijeđu prijeko ima puno dublje značenje i promišljanje od samog prelaska“, posvijestio je propovjednik.

Kazao je da je veliko otajstvo Božje riječi koje ima snagu smiriti, utišati svaku oluju, svaki val, koji napada crkvu, otajstvo spasenja ponuđeno u ovomu svijetu. „Božja riječ nam daje ono što je potrebno raspoznavati, slušati, trebamo se hraniti njome, ali i izvršavati ju. Matej u svom Evanđelju govori o tome kako se otajstvo Božje riječi očituje kao pobjeda protiv navale svakog zla i to je otajstvo po kojem se spašavamo. Naš odnos prema Riječi je slika odnosa koji imamo prema Kristu. Ovo Evanđelje ima dublji značaj i ono je poziv svakome od nas da čujemo ‚poziv da prijeđemo prijeko‘, da shvatimo da je naš put vezan uz lađu u kojoj Krist prebiva.“

Vlč. Podvorac je istaknuo da je sveta Anđela to sve ostvarila. „Njezin pogled je bio usmjeren na Krista i prema njezinim spisima ona potiče sestre da svoj pogled usmjere na Krista. Anđela Merici je u svoje vrijeme učinila nešto što je nama danas možda i neshvatljivo jer mi živimo drugačijim mentalitetom. U Anđelino vrijeme žena je imala izbor otići u redovništvo, samostan ili se udati. No, Anđela osniva družbu, ali ne da družice žive u samostanu nego da žive otajstvo Krista, posvećenje i svetost u svijetu, tamo gdje jesu, bilo u obiteljima ili tamo gdje su bile zaposlene. One su se trebale okupljati, moliti zajedno, ali njihov poziv se ostvarivao, ne u samostanu, ne u klauzuri, nego u svijetu. Za ono vrijeme, kraj 15. početak 16. stoljeća, to je bila novost i izazov društvu koje je ženu vidjelo na sasvim drugačiji način“, podsjetio je.

„‚Držite se starog puta i običaja Crkve‘ uči nas sv Anđela. Osluškujmo poticaje Duha Svetoga u srcu svi mi.“

„Autoritet se očituje kao služba ljubavi , kaže sv. Anđela. Iz Anđeline perspektive autoritet neće biti nešto što će nekoga uzvisiti iznad drugoga nego će ga staviti u službu ljubavi. Anđelina snaga i vjerodostojnost bila je i u tome što je poučavala primjerom. Iz iskustva znam, radeći kao pedagog – najjednostavnije je poučavati primjerom, onim što znaš. Ako želimo utjecati na druge, posebno na djecu u obitelji, verbalni autoritet je često najslabiji. Primjer vlastitog življenja, posebno s ljubavlju, premda je to dugotrajniji i teži put, je način na koji ćemo postići ono što želimo. Upoznajući sv. Anđelu kroz ovu devetnicu, upoznao sam ženu koja je bila vrlo aktualna i živjela je ispred svog vremena, žena čije se poslanje tek sada ostvaruje u potpunosti i sve više“, poručio je đakon Podvorac.

Na kraju propovijedi zamolio je Gospodina da im udijeli milost da bi po zagovoru sv. Anđele živjeli sve ono što je svetica zapisala u svojim spisima.

Na kraju misnog slavlja, fra Marin je uputio hvalu Bogu za devetnicu sv. Anđeli i prijateljicama sv. Anđele za kvalitetnu organizaciju. Zahvalio je za dolazak glavarici sestara uršulinki Hrvatske provincije s. Mihaeli Dumbović i provincijskoj tajnici s. Fidelis Vračić. Iako sestre otprije devet godina nisu više na župi, svojim molitvama prate župu i župljane. Također, ove godine preko s. Beate Prkačin jednom mjesečno nastavljaju skrbiti o prijateljicama sv. Anđele. Župnik je zahvalio i Snježani Biškup koja je predvodila pjevanje. Zahvalio je i vlč. Podvorcu za upućenu homiliju.

U okviru devetnice sv. Anđeli, na blagdan Obraćenja sv. Pavla 25. siječnja, s. Beata Prkačin je predstavila knjigu „Snagom Duha protiv struje“ o sv. Anđeli Merici. Autorice su sestre uršulinke iz Francuske – Luciana Mariani i Marie-Bénedicte Rio. Knjigu je prevela s. Klaudija Đuran.

U knjizi se sv. Anđelu susreće kao vrsnu ženu, biser Božjeg izabranja, riznicu darova Božjih. Molimo ju da nam pomogne skupa s njom ostati „do nogu raspetoga Krista“, da nas On poučava, prosvjetljuje i vodi, da naši životi budu Bogu na slavu i služenje Bogu i ljudima – pozvala je, među ostalim, s. Beata.

Blagdansko druženje nastavilo se u vjeronaučnoj dvorani uz obilje domaćih proizvoda vrijednih domaćica iz Gračana.