Istina je prava novost.

Svečanost otvaranja moćnika sv. Dujma

Otvaranjem moćnika sv. Dujma u splitskoj prvostolnici, u ponedjeljak 6. svibnja, počela je središnja proslava Sudamje 2024. godine, izvijestio je Tiskovni ured Splitsko-makarske nadbiskupije.

Kao što je običaj, moćnik s Dujmovim relikvijama na oltaru sv. Dujma otvorili su prepozit Prvostolnog kaptola don Radojko Vidović i splitski gradonačelnik Ivica Puljak. Ispjevana je potom svečana Večernja koju je predvodio splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Zdenko Križić u zajedništvu s crkvenim velikodostojnicima i gostima.

Na svečanosti su sudjelovali riječki nadbiskup Mate Uzinić, barski nadbiskup i apostolski upravitelj Kotorske biskupije te primas Srbije Rrok Gjonlleshaj, šibenski biskup Tomislav Rogić, hvarski biskup Ranko Vidović, dubrovački biskup Roko Glasnović, novoimenovani požeški biskup Ivo Martinović, splitsko-makarski nadbiskup u miru Marin Barišić, zadarski nadbiskup u miru Želimir Puljić, kotorski biskup u miru Ilija Janjić, šibenski biskup u miru Ante Ivas, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja fra Marko Mrše, provincijal Hrvatske provincije svetog Jeronima franjevaca konventualaca fra Miljenko Hontić, generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije don Franjo-Frankopan Velić, generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije preč. Krunoslav Novak, kanonik zagrebačkog Prvostolnog kaptola i generalni postulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije mons. Juraj Batelja, pastoralni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Nediljko Ante Ančić, kanonici na čelu s prepozitom don Radojkom Vidovićem te ostali svećenici, gradonačelnik Splita Ivica Puljak sa suprugom, župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Andro Krstulović Opara, dekan Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić sa suprugom, predsjednik Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije Mate Šimundić, predstavnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske Ivica Franić te ostali.

Zahvalivši svima koji su sudjelovali u devetnici sv. Dujmu te pozdravivši sve nazočne, nadbiskup Križić je kazao: „Već gotovo više od 1700 godina slavi se spomen na sv. Dujma i nadam se da će se tako nastaviti i u narednim stoljećima. Znamo da je krv mučenika uvijek bila sjeme novih kršćana i zalog Božjeg blagoslova za sve generacije vjernika.”

Prigodnu meditaciju izrekao je dr. sc. fra Domagoj Runje, generalni vizitator Reda manje braće Franjevačke Provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri te profesor na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Fra Domagoj je započeo meditaciju nadovezujući se na kratko čitanje (Otk 3,10-12) iz liturgije Prve večernje božanskog časoslova. Istaknuo je da je odlomak iz Knjige Otkrivenja koji upućen anđelu, odnosno biskupu Crkve u Filadelfiji. „Pastir Crkve brine se za povjereno mu stado i hrani ga Božjom riječju. Stoga se riječ upućena anđelu Crkve u Filadelfiji ne odnosi se samo na njega, nego na čitavu kršćansku zajednicu u tom gradu. A ime toga grada prevedeno na hrvatski znači ‘bratoljublje’. Prekrasno ime koje, čini se, odgovara njegovim kršćanskim stanovnicima. Naime, dok se u poruci nekim drugim gradovima o kojima se govori u Knjizi Otkrivenja, nalazi i poneka oštra zamjerka, kršćani u Filadelfiji živjeli su tako da su i njihovi protivnici bili prisiljeni spoznati da ih Krist ljubi (usp. Otk 3,9). U njima se očito nastanila ljubav Kristova“, istaknuo je fra Domagoj.

Ta Kristova ljubav posebno se pokazuje u onima koji zbog svoje vjere trpe različite oblike nasilja, u kojem se ne poštuje ni ljudsko dostojanstvo ni sam ljudski život. Progoni, diskriminacija, prezir, zlostavljanje, izrugivanje i ubijanje ljudi zbog njihove vjere i uvjerenja zla su koja treba sprječavati, a kada se ona ipak pokažu kao stvarnost našega svijeta treba se protiv njih i boriti, ali ne tako da se uzvraća na isti način. Zlo se ne može pobijediti drugim još većim zlom, ni mržnja još većom mržnjom. Istina evanđelja kaže da se zlo pobjeđuje dobrom, a mržnja ljubavlju. Stoga su progonstva, zla i nevolje za Kristove učenike časovi kušnje u kojima se pročišćava i naša vjera i ufanje i ljubav, istaknuo je fra Domagoj.

Progoni i mučeništva nisu poraz nego pobjeda, kazao je fra Domagoj. U konačnici pobjeđuje dobro, a ne zlo, istina, a ne laž, život a ne smrt, i pozvani smo već sada u ovom našem kratkom vremenu svrstati se na stranu pobjednika požrtvovno čineći ono što je istinito i dobro. „Kušnje se nastavljaju i traju ‘još malo vremena’, a to je u rječniku Knjige Otkrivenja upravo ovo naše vrijeme, vrijeme u kojem živimo, vrijeme koje je blizu, vrijeme koje je kratko, vrijeme koje je sada. U ovom vremenu ispunjava se broj braće koja imaju biti progonjena i pobijena zbog riječi Božje i svjedočanstva“, istaknuo je.

„Kako smo maloprije čuli, Crkva u Filadelfiji i njezin anđeo pohvaljeni su zbog svoje vjernosti u progonstvima i proglašeni su pobjednikom – ‘Očuvao si moju riječ o postojanosti’ (Otk 3,10), i ‘Pobjednika ću postaviti stupom u hramu Boga moga’ (Otk 3,12). U tim riječima mi prepoznajemo i danas slavimo drevnoga anđela ove splitsko-makarske, a jednoć salonitanske Crkve, svetoga Dujma, biskupa i mučenika. Tomu je dokaz i ovo naše slavlje, a ova svečana crvena boja koju nosimo na dane mučenika predstavlja sazreli plod života u Kristu, koji je sveti Dujam primio kao dar od Boga i kao dar ga živio darujući se u služenju svom stadu sve do smrti“, kazao je fra Domagoj. „Rođen je prije više od sedamnaest stoljeća u Siriji, darovao se u Saloni, a časnih ostataka njegova tijela evo sada među nama u Splitu. Kao i svaki spašenik, sveti Dujam građanin je nebeske domovine i novoga nebeskoga Jeruzalema, ali time nije dokinuta nego je dobila novu vrijednost njegova veza s ovim zemaljskim gradom, koji ga slavi kao svoga zaštitnika. Može li se uopće zamisliti Split bez svetoga Duje ili sveti Duje bez Splita? Čarobna ljepota ovoga grada uza sve njegove nesavršenosti, njegova sposobnost da trpi i da slavi, da prima i da se daruje sigurno ne bi bila ovakva da nema tako divan uzor u anđelu svoje Crkve, svetomu Dujmu“, zaključio je fra Domagoj.

Mješoviti prvostolni zbor sv. Dujma pod ravnanjem maestra Šime Marovića, uz orguljsku pratnju s. Mirte Škopljanac Mačina, i zbor bogoslova uz mnoštvo puka, otpjevali su večernju molitvu. Zatim je nadbiskup Križić zazvao Božji blagoslov na sve nazočne, a himnom u čast sv. Dujmu završila je svečana Večernja i devetodnevna priprava za blagdan sv. Dujma, zaštitnika grada Splita i Splitsko-makarske nadbiskupije.