FOTO: Glas Koncila // logo
Zagreb (IKA)
Iz tiska je izišao novi broj Glasa Koncila pripremljen za nedjelju 25. kolovoza 2024., izvijestilo je uredništvo Glasa Koncila.
Novi broj Glasa Koncila otvara se fotografijom s proslave Uznesenja Blažene Djevice Marije u Splitu i pastirskim porukama sa slavlja Velike Gospe u Hrvatskoj.
Više medijskih hajki na katoličku vjeru koje su započele upravo uoči marijanske svetkovine u središtu su uredničkoga komentara Branimira Stanića, koji ih tumači kao orkestrirane, ali i nekompetentne napade prožete govorom mržnje – osobito prema liku Alojzija Stepinca. „Autorima smeta što je jedan blaženik i budući svetac uzor zagrebačkomu nadbiskupu. Kakvoga li otkrića! (…) Kada bi barem shvatili da je uzaludno boriti se protiv Stepinca i nebrojenih vjernika kojima je uzor on, njegova žrtva i sve u što je vjerovao“, zaključuje Stanić.
U spomenutim medijskim napadima izneseno je i više svojevoljnih i potpuno pogrješnih medijskih interpretacija kanonskoga prava. Stoga u rubrici „U fokusu“ crkvene odredbe povezane sa slučajevima zlostavljanja maloljetnika od strane klerika razjašnjava crkveni pravnik mr. Marin Batur, pročelnik Nacionalnoga ureda Hrvatske biskupske konferencije za zaštitu maloljetnika i odraslih ranjivih osoba. U spomenutoj rubrici analiziraju se i nove prijetnje prizivu savjesti uzrokovane nedavno donesenim Kodeksom ljekarničke etike i deontologije, u kojemu su zanemarene čak i temeljne etičke vrjednote poput zaštite života.
U intervjuu broja uz Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima deset godina nakon projekcije svojega nagrađivanoga dokumentarnoga filma „Goli“ govori Tiha K. Gudac. Ističući da hrvatsko društvo i samim žrtvama totalitarizma još uvijek otežava suočavanje s prošlošću, redateljica i producentica osvrnula se i na fenomen javnoga opravdavanja komunističkih zločina i sumnjičenja žrtava. „Ljudi koji su stajali iza ideje Gologa otoka i sličnih mjesta dovoljno su dugo bili na pozicijama moći da su taj narativ rezerve uspjeli nametnuti toliko da se zadržao čak i nakon njihova odlaska“, zaključuje sugovornica.
U svjetlu sve većih napada na život i zajednicu u ime slobode, rubrika „Teološki osvrt“ donosi prvi iz niza tekstova „Okus utopije“ posvećen Platonovu dijalogu „Država“, dok splitski branitelj Željko Pleić u rubrici „Vjernici laici aktivni u Crkvi“ opisuje svoj pedesetogodišnji put od solinskoga hodočašća do organiziranja obilazaka stratišta hrvatskoga naroda. Rubrika „Pro vita“ ocrtava ekonomsku pozadinu ekološke ugroze riznice života – Amazonije.