Slavljena misa prigodom 33. obljetnice progonstva Slunjana
FOTO: Zvonko Ranogajec // Slavljena misa prigodom 33. obljetnice progonstva Slunjana
Slunj (IKA)
Misno slavlje u crkvi Presvetog Trojstva u Slunju prigodom 33. obljetnice progonstva Slunjana predvodio je u subotu, 16. studenog 2024. mons. Mile Pecić.
Obilježavanje je započelo zvukom sirene i komemoracijom kod spomenika poginulim braniteljima u gradskom parku; nastavljeno je kolonom sjećanja središtem grada i zaključeno misnim slavljem. Molitvu kod spomenika poginulim braniteljima u nazočnosti izaslanika triju sastavnica vlasti predvodio je slunjski župnik i dekan vlč. Šimo Božić.
Vijence za poginule Slunjane položili su predstavnici sastavnica državnih vlasti kao i predstavnici braniteljskih udruga u Slunju te predstavnici drugih hrvatskih gradova na čelu s potpredsjednikom Vlade Republike Hrvatske i ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom, zamjenicom karlovačke županice Vesnom Hajsan Dolinar i domaćom gradonačelnicom Mirjanom Puškarić.
Uslijedila je zatim kolona sjećanja središtem Slunja – Ulicom Stjepana Radića do župne crkve Presvetog Trojstva.
Uz predvoditelja Šimu Božića i mons. Milu Pecića suslavili su tajnik i kancelar Gospićko-senjske biskupije Mišel Grgurić, župni vikar u Otočcu Ante Luketić, župnik Kosinja Pero Jurčević i policijski kapelan Sisačke biskupije Ivo Borić.
„Sjećamo se danas svih dana progonstva, razdoblja od krvavog Uskrsa pa do povratka 1995. Bilo je to vrijeme patnje, ali i solidarnosti te zajedništva, kratko i bremenito razdoblje iz kojeg se rodila sloboda. Oslonili smo se na Božju pomoć. Najbolje se to vidjelo kada sam s Milom Bogovićem, kasnije biskupom, pohađao Slunjane u Karlovcu i Zagrebu koji su optimistično pjevali na bogoslužjima. Tada je bilo jasno da takvom narodu nitko ništa ne može. Nakon trpljenja došla je pobjeda ljubavi i života. Bilo je to vrijeme puno sreće, vjere i solidarnosti na koje trebamo biti ponosni kao i na sve tada drage ljude koji su bili spremni žrtvovati se za druge. Naša vjera je urodila plodom i izašli smo kao pobjednici i ljudi bez mržnje. Uz sve patnje i suze, razdoblje progonstva je bilo razdoblje vjere, hrabrosti i odlučnosti. Izrazimo poštovanje svima koji su sudjelovali u našoj slobodi“, poručio je u homiliji mons. Pecić.
Nakon mise okupljeni su nazočili tribini pod nazivom „Da se ne zaboravi“.