Istina je prava novost.

U splitskom Caritasu održan skup „Nasilje kao vrh sante leda – skrivene posljedice nasilja u obitelji“

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i 13. obljetnice rada Skloništa za žrtve nasilja u obitelji, Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije organizirao je u ponedjeljak, 25. studenoga, stručni skup pod nazivom „Nasilje kao vrh sante leda – skrivene posljedice nasilja u obitelji“, izvijestio je Tiskovni ured Splitsko-makarske nadbiskupije.

Skup je okupio stručnjake i dionike društvene zajednice s ciljem podizanja svijesti o izazovima, potrebama i skrivenim posljedicama nasilja u obitelji. Istaknuta je važnost institucionalne podrške i međusobne suradnje u borbi protiv toga društvenog problema. 

Skup je otvoren pozdravnim govorima koje su održali ravnatelj Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije Denis Maslov, župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, i predstavnica Grada Splita Tihana Maglica. Govornici su istaknuli nužnost zajedničkog djelovanja i podrške žrtvama nasilja, naglašavajući da je važno osigurati sigurno okruženje za one koji su pretrpjeli obiteljsko nasilje, kao i pružiti edukaciju i osnaženje zajednice za prepoznavanje i borbu protiv nasilnih obrazaca.

U stručnom dijelu programa prva se obratila voditeljica Skloništa za žrtve nasilja u obitelji Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije Marta Grbić. Govorila je o iskustvima žrtava obiteljskoga nasilja. Voditeljica savjetovališta za djecu i mlade Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije Davorka Kovačić Borković približila je problematiku nasilja među mladima u digitalnom dobu.

Među ostalim, predstavljen je zbornika pod nazivom „Mehanizmi prepoznavanja nasilja u obitelji i društveno-pravni odgovori“, koji je nastao kao rezultat zajedničkog rada znanstvenika i stručnjaka sa Sveučilišta u Splitu te Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije. Urednici zbornika su izv. prof. dr. sc. Ana Jeličić te prof. dr. Ivan Lovrić, a predstavili su ga dr. sc. Nevena Aljinović, dr. sc. Tonći Prodan sa Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu te Slobodan Marendić. Na kraju su se obratile i predstavnice Doma „Duga-Zagreb“ ravnateljica Željka Barić i psihologinja Senka Damjanović, osvrnuvši se na trenutno stanje i potrebe korisnica njihove ustanove, kao i na psihosocijalne posljedice obiteljskog nasilja i metode podrške žrtvama.

Stručni skup zaključen je pozivom na daljnju suradnju između institucija, lokalnih vlasti i civilnog društva kako bi se osigurala cjelovita i trajna pomoć žrtvama nasilja. Organizatori su istaknuli zahvalnost lokalnim jedinicama samouprave koje svojim doprinosom omogućuju rad Skloništa, kao i važnost kontinuiranog osvještavanja javnosti o problemu obiteljskog nasilja. 

Inače, tijekom 13 godina rada, Sklonište za žrtve nasilja u obitelji Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije pružilo je privremeni smještaj za 93 žene i 173 djece koja su postala korisnici te sigurnosne ustanove. Kapacitet Skloništa trenutno je ograničen na smještaj za 12 osoba, no iskustva iz proteklih godina pokazuju kako je potreba za ovakvim uslugama znatno veća od dostupnih kapaciteta. Primjerice, samo u 2023. zaprimljen je čak 31 zahtjev za smještaj, ali zbog manjka kapaciteta realizirano je njih svega 26, dok su ostali zahtjevi preusmjereni u druga skloništa diljem Hrvatske. Uz to, prošle godine su otvorena i četiri nova radna mjesta kako bi se poboljšao rad Skloništa te omogućila bolja podrška žrtvama, izvijestio je Tiskovni ured Splitsko-makarske nadbiskupije.