Istina je prava novost.

U Kuala Lumpuru potpisan sporazum o prekidu sukoba između Tajlanda i Kambodže

Čelnici Malezije, Tajlanda i Kambodže, zajedno s predsjednikom Sjedinjenih Država Donaldom Trumpom, u nedjelju, 26. listopada, supotpisali su sporazum o prekidu vatre između Tajlanda i Kambodže tijekom 47. samita Udruženja naroda jugoistočne Azije (ASEAN) u Kuala Lumpuru, izvijestio je Vatican News.

Sporazum, koji su potpisali tajlandski premijer Anutin Charnvirakul, kambodžanski premijer Hun Manet i malezijski premijer Anwar Ibrahim, formalizira dogovor kojim se želi spriječiti daljnji sukobi duž sporne granice između Tajlanda i Kambodže.

Dogovor se nadovezuje na primirje postignuto u srpnju, kada je Trump zaprijetio uvođenjem carina objema državama ako ne prekinu petodnevne pogranične borbe u kojima je poginulo više desetaka ljudi, a tisuće su bile raseljene.

Prema prvoj fazi sporazuma, Tajland će osloboditi 18 kambodžanskih vojnika i započeti uklanjanje teškog naoružanja i minsko-eksplozivnih sredstava s graničnog područja. Malezijske postrojbe nadzirat će provedbu sporazuma i sprječavati nove incidente.

Granica između dviju država, duga oko 800 kilometara, desetljećima je izvor napetosti zbog nejasno definiranog francuskog kolonijalnog sporazuma iz 1907. godine. Najnoviji sukobi izbili su u području blizu laoske granice, gdje se nalazi više tisućljetnih hramova Angkorskog Carstva.