Istina je prava novost.

Američki biskupi traže privremeni zaštićeni status za žrtve uragana

Biskupska konferencija SAD-a zatražila je od administracije predsjednika Joea Bidena da se omogući Privremeni zaštićeni status (TPS) stranim državljanima Salvadora, Gvatemale, Hondurasa i Nikaragve, pogođenima u studenome 2020. godine uraganima Eta i Jota, prenosi Vatican News.

Zahtjev su potpisali predsjednik Povjerenstva za migracije biskup Mario Dorsonville, predsjednik Odbora za pravdu i mir biskup David J. Malloy, te predsjednik Američkog Caritasa (Catholic Relief Services) Sean Callahan.

Prema američkom zakonu, TPS je privremena i obnovljiva zaštita imigracije koja omogućuje pojedincima zakoniti boravak i rad u zemlji tijekom razdoblja koje se smatra nesigurnim za njihov povratak u zemlju podrijetla zbog određenih uvjeta, uključujući ekološku katastrofu.

Nedavni uragani Eta i Jota uništili su zajednice Srednje Amerike. Osim pružanja potrebne pomoći stanovništvu u poteškoćama, Sjedinjene Američke Države imaju moralnu odgovornost pružiti privremenu humanitarnu zaštitu stranim državljanima tih zemalja, koji se trenutačno nalaze u SAD-u, ističe se u priopćenju.

Nikaragva, Salvador, Honduras i Gvatemala, suočavaju se s posljedicama ekološke katastrofe, istaknuli su biskupi te stoga uputili snažan poziv administraciji da odredi privremenu zaštitu za te države u razdoblju od 18 mjeseci. Trenutačni uvjeti, naime, sprječavaju strane državljane da se sigurno vrate kući, a upravljanje njihovim povratkom samo bi povećalo postojeće izazove. Štoviše, u situaciji pogoršanoj pandemijom bolesti Covid-19, još se više opterećuju ograničeni izvori na terenu te stvaraju daljnje poteškoće.

Podsjetivši na vrijednosti, zakone i ideale koji su na srcu Amerikancima, kao i na njihovu zadaću kao kršćana, biskupi, zajedno sa svim ljudima vjere diljem Sjedinjenih Američkih Država, mole za brzi oporavak nakon tih razornih oluja i ljudski odgovor za sve pogođene.

Uragani Eta i Jota pogodili su zemlje Srednje Amerike pojedinačno od 3. do 16. studenoga prošle godine, ostavivši trag smrti i uništenja. Broj preminulih veći je od 200, bezbroj je nestalih, a materijalna šteta je u milijunima dolara. Papa Franjo je u nekoliko navrata uputio apel za molitvu i solidarnost, posebice u podnevnim nagovorima 8. i 29. studenoga.