Bečko dušobrižništvo za katolike iz izvaneuropskih zemalja slavi 40 godina postojanja
foto: vatican Media // katedrala Sv. Stjepana u Beču
Beč (IKA)
Radna skupina zajednica iz Afrike i Azije (Arbeitsgemeinschaft der Gemeinden aus Afrika und Asien – ARGE AAGE) u Beču slavi 2024. i 2025. godine četiri desetljeća postojanja, objavio je u utorak, 15. listopada 2024. Kathpress.
Obilježavanje jubileja počet će misom koju će predvoditi pomoćni bečki biskup Franz Scharl u nedjelju, 20. listopada. Voditelj radne skupine Alexander Kraljic za Kathpress je najavio svečanosti i priredbe, koje će završiti predstavljanjem nove pravne strukture skupine, prilagođene aktualnim izazovima.
Dok su katolici iz istočne i jugoistočne Europe u Beču nazočni još od doba Habsburške monarhije, dolazak katolika iz izvaneuropskih zemalja relativno je nova pojava, rekao je Kraljic. Prve su skupine stigle u kasnim šezdesetim i sedamdesetim godinama te činili su ih studenti, suradnici međunarodnih organizacija i izbjeglice, primjerice iz Nigerije ili Vijetnama. U ranim osamdesetim godinama osnovane su prve zajednice na materinskim jezicima na Afroazijskom institutu (AAI).
Na inicijativu tadašnjeg bečkog pomoćnog biskupa Floriana Kuntnera i voditelja Afroazijskog instituta Petrusa Bsteha osnovana je 1982. „Radna skupina zajednica iz Afrike i Azije“, koja je 1985. uzdignuta na razinu rektorata. Skupini se ubrzo priključila i mlada Latinoamerička zajednica, čime je ARGE postala krovna organizacija dušobrižničkih zajednica s globalnog juga i Dalekog istoka.
Ondje gdje je bilo moguće „angažirani su svećenici iz zemalja iz kojih su dolazili vjernici. Oni su produbljivali svoju teološku izobrazbu na bečkom sveučilištu“, rekao je Kraljic. Zajednice su s vremenom umjersto na Afroazijskom institutu slavile misu u različitim bečkim župama, „gdje su razvile aktivni pastoralni život“. U međuvremenu se te zajednice ne smatraju gostima, nego „sastavnim dijelom Bečke nadbiskupije, a objedinjene su u vlastitom biskupijskom vikarijatu pod vodstvom pomoćnog biskupa Franza Scharla“, pojasnio je Kraljic.