Istina je prava novost.

Biskupi iz njemačkog govornog područja nadležni za pitanja umjetne ingeligencije sastali se u Beču

Biskupi iz njemačkog govornog područja i njihovi suradnici iz pet zemalja nadležni za pitanja umjetne inteligencije sastali su se u Beču na svome godišnjem susretu, izvijestio je u utorak 3. rujna Kathpress.

U središtu razgovora bili su izazovi za društvo i Crkvu uslijed napretka u području umjetne inteligencije. Jedna od tema sastanka pod predsjedanjem erfurtskog biskupa Ulricha Neymeyra bio je i sinodski proces i njegov odraz na unutarcrkvenu komunikacijsku kulturu. Bečki nadbiskup kardinal Christoph Schönborn, nadležan za medije u Austrijskoj biskupskoj konferenciji i sudionik Svjetske biskupske sinode, podijelio je svoja iskustva sa sudionicima skupa. Na tom prekograničnom susretu sudjelovali su predstavnici Austrije, Njemačke, Litve, Luksemburga i Slovenije.

„Etički izazovi, koji sa sobom donose mogućnosti korištenja umjetnom inteligencijom u medijima, naglašavaju važnost kvalitetnog novinarstva i potporu medijskoj izobrazbi“, izjavio je biskup Neymeyr u razgovoru za Kathpress. Mons. Neymeyr je zamjenik predsjednika povjerenstva za publicistiku Njemačke biskupske konferencije.

Središnji referat o umjetnoj inteligenciji održao je stručnjak za etiku profesor Alexander Filipović s bečkog Bogoslovnog fakulteta. Filipović je kao i mons. Neymeyr naglasio potrebu angažmana Crkve u okviru njezine obrazovne ponude za jačanje medijske kompetentnosti korisnika kao i za kvalitetno novinarstvo. Filipović je podsjetio na ovogodišnju Papinu poruku na Svjetski dan sredstava društvenih komunikacija. Papa je pritom pružio realan pogled na umjetnu inteligenciju, na mogućnosti njezine primjene, ali i na s tim povezane opasnosti, naglasio je Filipović.

Ukazao je na Papinu ocjenu da korištenje umjetnom inteligencijom može dati pozitivan doprinos u području komunikacije. To je međutim povezano s tri preduvjeta: Ako umjetna inteligencija „ne uklanja, nego podupire ulogu novinarstva, ako omogućuje profesionalnost komunikacije i odgovornost svakog komunikatora i ako svakom čovjeku vrati ulogu komunikacijskog subjekta sposobnog za kritiku“, naveo je Filipović naglaske iz Papine poruke.

Sudionici su zajedno s kardinalom Schönbornom raspravljali i o uspješnim strategijama u radu s društvenim medijima. Kardinal Schönborn je još od 2012. aktivan na različitim društvenim mrežama. Među biskupima njemačkog govornog područja ima najviše pratitelja na Twitteru/X-u (20.986), Facebooku (84.720) i Instagramu (16.800).

Voditeljica odjela za religiju i etiku na austrijskoj radioteleviziji ORF Barbara Krenn sudionicima je predstavila tekući medijski projekt pod nazivom „Što vjeruje Austrija“, kojemu znanstveni doprinos daje Bečko sveučilište. Sudionici su upoznati i s pojedinostima prijenosa mise u bečkoj katedrali svetog Stjepana.