Budi dio naše mreže
Izbornik

Indijski biskupi: Dijalog je temelj demokracije

Zagreb (IKA)

Kontroverzni zakon koji isključuje mogućnost davanja državljanstva muslimanskim imigrantima i nedavno ponovno rasplamsavanje napetosti nakon odobrenja zakona o izmjeni državljanstva, bili su tema kroz koju se očitovala zabrinutost indijskog episkopata zbog rastućih napetosti koje vladaju u društvu i političkom životu zemlje, prenosi u petak 21. veljače Vatican News.

Gorljivim apelom protiv „pseudonacionalizma“ koji razdvaja i uvodi u nove oblike totalitarizma, te za dijalog koji, osim što je temelj demokracije, sama je bit kršćanstva, završila je 19. veljače, u Bangaloreu, plenarna skupština Indijske biskupske konferencije. Dijalog u svojim različitim oblicima bio je vodeća nit radova koji su trajali tjedan dana i na kojima su sudjelovali biskupi triju obreda kojima se koristi Katolička Crkva u Indiji.

Kontroverzni zakon koji isključuje mogućnost davanja državljanstva muslimanskim imigrantima i nedavno ponovno rasplamsavanje napetosti nakon odobrenja zakona o izmjeni državljanstva, bili su tema kroz koju se očitovala zabrinutost indijskog episkopata zbog rastućih napetosti koje vladaju u društvu i političkom životu zemlje. U tom vidiku, u završnom dokumentu biskupi su napomenuli da religija ne može nikada biti ona koja diskriminira, osobito u društvu kao što je indijsko čiji je pluralizam uvijek bio prepoznatljivo obilježje.

Indija je od davnina bila mozaik religija, kultura i jezika s jakim indijskim identitetom. Ono što nas ujedinjuje jače je i veće od onoga što nas razdvaja – napisali su biskupi, govoreći kako su ponosni na indijski Ustav koji daje laicitet državi i svim građanima jamči pravdu, slobodu, jednakost i bratstvo. Poruka biskupa podsjeća da je Crkvi, koja je utemeljena na biblijskoj objavi, dijalog poslanje. Zato ona potiče vjernike na međusobno poštovanje njihovih tradicija, surađujući tako kako bi promicali mir i sklad i radili za opće dobro svih.

Svaka zajednica koja živi u Indiji ima svoj kulturni identitet i bogatstvo koji se moraju poštovati pod svaku cijenu – napisali su biskupi i istaknuli – Iz toga proizlazi da ni jedna kultura ili religija ne može vladati nad drugima, jer će inače podvrgavanje nekih kultura vladajućoj, uništiti bratstvo i sklad koji postoji u zemlji. Podsjećajući na Dokument iz Abu Dhabija koji su prije godinu dana potpisali papa Franjo i veliki imam džamije Al Azhar, biskupi su napisali da je neprijatelj bratstva individualizam koji se pretvara u želju za ostvarivanjem sebe i svoje skupine nad drugima.

Tom su individualističkom modelu biskupi u svojoj poruci suprotstavili dijalog sa siromašnima i plemenima kojima se ljudska prava neprestano uskraćuju; dijalog sa stvorenim koje ljudi uništavaju, no i dijalog s djecom i nerođenima, čiji je život danas u Indiji još ugroženiji novim zakonom o pobačaju koji dopušta da se dobrovoljni prekid trudnoće može napraviti do kraja 24. tjedna trudnoće, a za koji Crkva u Indiji traži da se odmah poništi.

Kardinal Oswald Gracias – nadbiskup Bombayja (Vatican Media)

Na kraju su biskupi uputili apel indijskim vlastima da se zauzmu protiv pokušaja stvaranja kulturne izolacije u zemlji, te da umjesto toga promiču dijalog koji, kako je istaknuo papa Franjo u Querida Amazzonia, nije neprijatelj identiteta. Biskupi su sa svoje strane istaknuli svoju čvrstu volju da nastave surađivati na izgradnji zemlje.